Sunday, April 30, 2017

Dollar kipub valima teed allapoole




















See nädal oli selline pilt - dollari indeks üritas iga päev tagasi ülespoole tungida läbi 200 päeva keskmise (200DMA). Ja ei õnnestunud (kuigi püüdlust oli näha). Kas see näitab tuleviku suunda?
Taustast:
Indeks on tõusvas suures laines üle 9 aasta. Siin graafikul on toodud ära selle tõusu laine 3 (mis võib teoreetiliselt olla muidugi ka C). Osalaine (5) of 3 sees on veetud sinised tasemed. Punased on kunagised püüud vahepeal laineid lugeda. Sisemine jagunemine on imelik, kuid tase 1.618 lubab üldjuhul alles kolmanda osalaine (siis (5)-sisemise) lõppu, sealt võiks olla korrektsioon alla 1.000-ni ja edasi tuleks tõus 2.000 (valuutadel ka suurema) tasemeni.
Alla on vajutud liiga kaua ja liiga palju, et pidada tõusu veel väga tõenäoliseks (kuigi see on ikka võimalik). Ja nüüd siis veel ka selle olulise keskmise (200DMA) alla kinni jäämine!
Kui on alustatud graafiku 3-le vastava 4 tegemist, siis see on tõenäoliselt mitmeaastane "projekt". Ja tõenäoliselt lõppeb see ülesse mineva 5-ga umbes samal ajal, kui algab suurem korrektsioon aktsiaturgudel.

Tuleva soovitused

Olen olnud kriitiline indeksfondidesse investeerimise osas, kui pensionini on jäänud suhteliselt vähe aega. Kooli lõpetanule on selline investeerimine külaltki mõistlik. Vähemalt korra, kui kirjutasin sellest ühe Facebooki postituse alla, vastas mulle Tõnu Pekk. Ta ütles, et nemad pole kunagi soovitanud sellistes vanustes indeksfondi, pigem ajakirjanikud. Nüüd on tema blogipostitus nende lehel.  Seal on soovitus 50-ndates inimesele: "Näiteks: müü pere-elamu niipea, kui lapsed suureks saavad, ja osta poole väiksem ühele-kahele inimesele sobilik mõnus kodu. Saad kohe üsna suure portsu raha, mille jõuad veel pensioniks mõistliku tootlusega teenima panna. "
Elamud on erinevad, nende võrdlemine pole nii lihtne. Vaatame, mis korteri 100 tuhande eest saaks.


  • Paldiski mnt. 163: 66.4m2, 3 tuba 5/5 korrus - 99,999 EUR
  • Mustamäe tee 191: 66.49m2, 3 tuba 8/9 korrus - 99,500EUR
  • Vikerlase 24: 66m2, 3 tuba 9/16 - 99,900 EUR

Need on müügipakkumised. Eeldame, et 55-aastane inimene saab sellise hinna. Praeguse ootuse järgi läheb ta pensionile 10 aasta pärast. Lugedes Tuleva ideelise juhi kirjutist, paneb ta raha sinna fondi nii ruttu kui võimalik.
Neil on kaks fondi, siin viidatud blogipostituses nende vahel valiku soovitust ei ole. Panen siia lihtsalt ajaloo mõttes nende veebilehelt:

  • Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond - NAV: 0,63582 EUR
  • Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond - NAV: 0,63675 EUR
Vaatame, mis olukord on 10 aasta pärast! Ma arvan teadvat (mulle tundub), kuid jätan selle enda teada.

10-aastased USA võlakirjad

Olen võlakirjade turu analüüsimisest mööda vaadanud. Ühes vanas keskkonnas vedasin kunagi pikaajalisi trende, viimasel ajal püüdsin vahelduva eduga jälgida mingil määral ühe mulle usaldusväärse analüütiku lainete lugemist.
Umbes kuu aega tagasi võtsin ennast kokku ja hakkasin ka oma graafikutele jooksvalt võlakirjade liikumisi kandma. Üks mõte selle taga oli, et varsti on prognoosida equity'l suuremaid ja väiksemaid korrektsioone (millest olen siin ka kirjutanud). Korrektsioonides on liikumise mustrid keerulisemad ja vähem ettearvatavad - äkki on sel ajal võimalik leida muudes varades paremini jälgitavaid mustreid?

USA 10-aastaste võlakirjade futuuri tundide graafik:


Väide on, et need võlakirjad tegid eelmise aasta suvel ajaloolise tipu. Ja peale seda on tuldud alla 5-t lainet lubavas struktuuris. Selle graafiku keskel olev tipp oleks W4 lõpp, millest alla tuleks impulsslainet lõpetav W5. Graafikul olevad numbrid näitaks W5'e esimese osalaine sisest struktuuri.
Kõik läks selgelt 3-ni. Praegu on küsimus, kas 4 teeb kolmnurga (A-B-C-D-E graafikul) või midagi muud. Või oli alla ainult 3-ne laine. See võib tähendada, et eelmisel suvel polnudki ajalooline tipp ja praegu tuldi alla vaid korrektsiooniga (3 osalainet). Samuti võib alla tulev W5 olla ED (lõpudiagonaal), mis koosneb 5-st 3-sest lainest. 5-ndad lained võivad olla sellise keerulisema struktuuriga. Vaatame.
Üks huvitav asi, mis selle tunnise graafiku jälgimise puhul on tundunud, on, et kui see on langenud, siis on olnud nõrgad ka toorained (sh. väärismetallid). Siin on loogika: selle graafiku langus tähendab, et võlakirjade tootlus suureneb. Võlakirjad on turul alternatiiv turvalisuse otsimisel väärismetallidele - kui neilt on võimalik rohke tootlust teenida, siis valib rohkem investoreid neid väärismetallide asemel.
Aprilli keskpaigast on indeksid tõusnud, seega on nõudlus turvalise investeeringu järele väheneneud (nn. risk-on periood), seega võlakirjad on ka odavnenud (sealt on läinud raha equity'sse).
Need seosed ei ole ilmselt kogu aeg sellised. Üldiselt loetakse, et väärismetallid ja equity on positiivse korrellatsiooniga. Samas 2011. aastast ca 5 aastat olid trendid vastandsuunalised.
Eks näeme, kuid ma loodan, et võlakirjade lainetuse jälgimine aitab mõista ka muude varade laineid.

Vähehaaval proovin ka kaubelda seda futuuri. Lähtun Elder'i õpetusest, et alguses pole vaja püüda teenida raha, vaid teha tehinguid. Nii tuleb kogemus ja tunnetus. Seepärast kasutan väga väikest tehingu suurust.
Sisse õnnestus mul minna siin graafikul tipu teinud bar'i sees. Välja läksin W2 sees, kui vastupanujoonest ülespoole tungiti.
2 juures (reede õhtul) ma asja ei jälginud, seega jäin W3-nda suurest liikumisest ilma. Reede õhtul positsiooni minek on mõnes mõttes kahtlase väärtusega - nädala lõpus võib tulla hüpe ka vastassuunas ja seda ei saa stoppida. Siin tehti muidugi aga reede õhtul juba ära 5 osalainet alla - seega mingi kindlus oli, kuigi nende 5 puhul oli normaalne oodata 3-st korrektsiooni (mis nüüd jäi gap'i sisse).


Raamat psühholoogiast kauplemisel

Mingil ajal püüdsin huvitavate raamatute kohta luua lehte (link siin paremal). Panin sinna üles raamatuid, mida pidasin huvitavateks. Google'i lehtedele ei olnud enam võimalik sisseehitatud kujul Amazon'i raamatuid panna. Panin mingi mehhanismiga, siis see enam ei töötanud, uuendasin mingid raamatud - näitab seni.
Nüüd arvasin, et jooksvalt võiks siia blogisse raamatute kohta viited ja väikese jutu panna.
Lõpetasin just ühe kauplemise psühholoogia kohta käiva raamatu lugemise. Seda soovitas üks minu poolt hinnatud analüütik. Otsustasin läbi lugeda.



Autor kirjutab väga pikalt (keegi hindaja kirjutas, et kogu raamatu mõtte võiks koondada paarile leheküljele) inimese psüühika toimimisest, kuidas see üritab vältida "valulikke" arusaamu, kuidas selleks kaotatakse objektiivsus jne. Tal on lihtne lahendus (tegelikult tema jutu järgi rohkem pole ka võimalik), et oleks hea, kui kauplejal ei oleks veendumust, kuidas turg peaks liikuma, siis on kergem aktsepteerida teistsuguseid liikumisi. Sellest tulenevalt ka olla nendeks valmis.
Pikk jutt on nagu treenimine, et inimene ei "läheks ise tehingute sisse", vaid oleks (vähemalt emotsionaalselt) kõrvaltvaataja. See luba kergemini õigeid otsuseid teha.
Minu arust raamat annab kasu. Siis selles etapis, kus on selge, mis on turud, millised seal mustrid, indikaatorid ja ollakse juba kauplemisega tegelenud. Ning kui siis hakkavad tekkima mõtted, et "miks ma ikka nii tegin?", "miks ma sellega ei arvestanud?" jne. siis on aeg selliseid asju lugeda ja püüda oma hoiakuid parandada.

Thursday, April 27, 2017

Kas praegu toimuvat väärismetallide langust võis algusest peale näha?


Viimase pooleteist aasta jooksul olen väärismetallide ja nende analüüside jälgimisel jõudnud järeldusele, et nende emotsionaalselt kauplevate varade analüüsimine on väga raske. Lainete lugemine on pea kõigil analüütikutel reaalajas "metsas".
Olen siin kirjutanud korduvalt Eestiga seotud Alexander Elder'i kirjeldatud MACDh lahknevuse signaalist. Vahepeal ma seda väga ei jälginud, kuid viimasel ajal on see näidanud signaale olukordades, mil tasemete ja fibonacci (ja ka muude signaalide, nagu nt. MACD lahknevuse) järgi ei suudeta midagi kindlalt öelda

Kolm graafikut:

Kuld



Hõbe


Kullatootjad - GDX




P.S. Hr. Elder on juuni alguses Eestis õpetamas.

Monday, April 24, 2017

ECRI Weekly Leading Index: A Year-To-Date Low

Indeks, mille ümber on olnud palju kära. Vähemalt lühiajaliselt pole selle liikumised aktsiaturu osas tuge leidnud. Siin artiklis ka pikemaajalisi graafikuid.

Saturday, April 22, 2017

Väärismetallid natuke kaugemalt

Möödunud nädalal tulid väärismetallid allapoole. Hetkel ongi raske (võimatu?) öelda, kas see oli kogu korrektsioon või see jätkub. See võiks olla korrektsiooni a-laine, siis teha oleks veel b ja c. Metallidel ei ole struktuur olnud selge, seega seal selgeid korrektsioone (retrace'e) ei maksa oodata. Vaatame.
Igal juhul andis hõbe tipus päeva graafikul Elderi poolt kirjutatud (ja minu poolt siin korduvalt kiidetud) MACDh lahknemise signaali. Elderiga, kes tuleb natuke rohkem kui kuu aja pärast Eestisse õpetama, seoses tuli mul paar päeva tagasi pähe mõte, et ei tea, kui palju inimesi pankadest, kes tegelikult teiste rahadega turul toimetavad, tema tarkusi kuulama tulevad. Või on meil siin Eestis kõik nii targad?

Vaatasin ise pikemaajalisi graafikuid ja avastasin ka enda jaoks uusi asju. Püüan seda siingi jagada.
Kõigepealt kulla nädalate graafik:


Olen pikematele graafikutele juba mingi aeg tagasi pannud kahvlid (pitchfork, tõlge äkki hoopis hang). Kulla selle aasta tõusul  tekkisid pausid sobivalt selle tasemetel. Täna vaatasin, et soft pakub 0 ja 1 vahelistele lisaks veel ka näiteks taset 2. Siin graafikul on need paksemad punased jooned. Nende järgi oli novembri alguses oleva info puhul näha, kuhumaani detsembri langus läks! Juhus? Äkki. Vaatame tulevikus.
Miks see meile oluline on? Viimasel nädalal "kontrolliti" ülemist punast joont pealtpoolt. Kui see joon turule nii oluline on, siis võiks sellest allavajumisi mitte enam tulla. Mis langeva joone puhul muidugi ei tähenda, et hind madalamal tasemel ei käi.
Praegu oleme vastu tumerohelist joont, mis on tõmmatud 2012. ja 2016. aastate tippudele. Turule on olnud need väga olulised tipud. Ma olen öelnud, et sageli ei minda sellistest joontest ühe hooga läbi.
Nädalate graafikul on üleval takistusteks vaid  1 ja B ning toodud kahvli tõusvad jooned.

Hõbeda nädalate pikemaajalisem graafik:


Siin on ka langusele pandud lehvik (? - fan), mis näitab erinevaid nurkasid. Praegu võib näha, et kuldlõike nurgad on olnud olulised. Hetkel oleme 0.382 peal - "kontrollisime" seda märtsis.  Siin on ka tõusu projektsioon. Standard 1 of 3 oleks 0.618, väärismetallidel võib vabalt olla ka veninum.

Tõusu on paremini näha, kui graafik laiemaks vedada:


Siin on näha, et oleme kahvli kõige alumises osas. Siin juhiks tähelepanu, et sellest hoolimata, et nädal alla tuli, oleme üle nii 50SMA (punane) kui ka 100SMA (ülevalt tulnud roheline).  Need võiks olla olulised toetused. Üleval on vastupanuks vaid kahvli (pot. ka tõusu kanalite) jooned ning eelmisel aastal ja üle ca 5 aastat tagasi tehtud tipud (eelmine graafik).

Enda tegemistest:
Sel nädalal tegin esimese tehingu võlakirjadega. Minu mõte ütleb, et kuna see on väga suur turg (rohkem statistiline), seal tegutsevad pigem professionaalid, siis on äkki need graafikud tehnilise analüüsi jaoks paremad, kui on näiteks üliemotsionaalsete väärismetallide omad. Lisaks on varem või hiljem tulemas equity'ile suuremaid ja väiksemaid korrektsioone. Korrigeeruvate lainete puhul on analüüsi raskem teha, kuna mustrid on sageli küllalt ennustamatud. Sellistel aegadel oleks äkki hea mingi trendiva asjaga kaubelda? Vaatame.



Inside Futures: Relevant trading-focused information authored by key players in the futures, options and forex industries

Teisi turgu mõjutavaid tegureid, mida ma väga jälginud ei ole.

Inside Futures: Relevant trading-focused information authored by key players in the futures, options and forex industries

Saturday, April 15, 2017

Turu seis. Kullatootjate aktsiad on "otsas"!

Lühike kauplemisnädal lõppes indeksil S&P nii sügava vajumisega, et on muutumas väga kahtlaseks algne idee, et märtsis tuldi alla lainega A, siis mindi üles a of B-ga, seejärel alla korrektsioon b of B ja oodati veel c of B-d ülesse. Isegi oli arvamusi, et ei ole võimatu, et B teeb uue ajaloolise tipu.
Nüüdne sügav vajumine (eriti, kui see läheb allapoole märtsi põhja) kipub näitama, et arvatud a of B oli tegelikult kogu B. See läks ka tasemeni 0.618, mis võiks olla piisav.
Selgus peaks tulema esmaspäeval (äkki juba futuuride turgude avanemisel). Kuigi pilt hakkab vähehaaval "välja joonistuma" ei tasu olla veel lõpuni kindel, et see (4) laine lihtsa A-B-C struktuuriga lõpetab. Kuni püsib märtsi põhi, on võimalik veel ka kolmnurk. See korrektsioon võiks püsida pealpool 2285.9 taset mu eelnevalt toodud graafikul (punased tasemed ja punane lugemine (4)). Vajume sellest läbi - tuleb mõelda tõsiselt teistsuguse lugemise peale.

Metallidel on mõnes mõttes ka mudepunkt. Ühelt poolt on praegustel tasemetel veel võimalik (eriti GDX-l), et märtsi tõus oli vaid b-laine ja tuleb veel c alla. Neljapäevane tipp jäi alla 10 sendi alla tasemele, kus aprillis tõusu sees oleks a=b. Samuti on GDX-i graafik sõitnud vastu 200 päeva keskmist (vasakul on viide graafikule, millel roheline joon 200DMA). Mingit allapoole vajumist lubab ka reedene tunni graafiku peal olnud MACD lahknemine. (Muideks selle signaali propageerija, meie maaga seotud Elder tuleb varsti Tallinna.)  See signaal võib aga ka teist korda korduda juba üle 200DMA. Samuti võib tunni graafikul olev signaal tähendada küllat väikest korrektsiooni. Viimase 5 laine korrektsiooniks piisab ka langemisest kolmapäeva hinna sisse - ja siis võib uuesti 200DMA'd proovida.
Kuld ja hõbe on mõlemad tasemetest 1.000 läbi läinud. Nad mõlemad on 4 tunni peal üleval embedded stochastics'iga. Eriti hõbedal võib ka viimase nädala tõusu lugeda viieks laineks, mis tahaks väikest korrektsiooni. Igatahes lubavad need graafikud, et pea võib olla hakkamas "kolmanda, kolmanda ... kolmas", mis on kogu tõusu süda ja peaks tooma kaasa paanilise ostmise ja lühikeste positsioonide sulgemise. Kui ei tule muidugi suuremat korrigeeruvat lainet, nagu (eriti GDX-i) graafikud ähvardavad.

Veel üks uudis. Turg on nii kuum, et on ostetud nii palju väiksemate kullatootjate kolmekordset ETF-i, et see fond ei suuda enam osta vajalikku kogust firmade aktsiaid. Aktsiad hakkavad otsa saama, samas on näiteks Kanadas kohustus nii suure osalusega teha teistele väljaostupakkumine.
See on uus teema, paistab, mis saab. Alguseks uudis.

Tuesday, April 4, 2017

Metallidele võib ka karust lugemist sobitada

Hõbedale võib (edukalt vähemalt alla $19-se) hinna puhul rakendada lugemist, mille puhul "Brexiti-tipust" tuli alla W1, praegu on ülesse lõppemas W2. Mitte, et mina või mõni analüütik, kelle analüüsi ma hindan, seda väga tõenäoliseks peaks. Aga fakt on, et proportsioonidena on seline asi võimalik.

Märtsi algusest nõrkus - kuhu edasi?

Üks pilt (S&P 500 nädalate graafik) on parem kui tuhat sõna:




















Siin graafikul on sinisega eelmise aasta algul alanud laine alamlainete numbrid. Praegu oleme tegemas korrektsiooni (4). Väga võimalik, et suve alguseks jõutakse ära teha veel ka (5).
Kui praegune korrektsioon koosneb 3-st osalainest (a-b-c, mis on levinud ja samas ka lihtsaim variant, kuigi 4. laine võib olla sisemiselt väga "suvaline"), siis põhi a tehti eelmise nädala sees. Praegu ollakse ilmselt tõusmas b-ga, mille sees ollakse suure tõenäosusega lõpetamas väiksemat b-d alla. Kui minnakse otse üles, siis on käimas ilmselt b osalaine c.

Kuidas me teame, et korrektsioon on ikka selle suurusjärgu korrektsioon ja ei midagi enamat?
Graafikul on sinised ja punased numbrid ja samat värvi jooned. Üldine reegel on, et 4. laine ei tohiks murda taseme 1 toetust. Käimasoleval punasel siis 2285.9. Järgmisel sinisel siis sutsuke kõrgem. Pikaajaline investor ei peaks närveerima, kuni need tasemed "peavad".

Millal tõus "valmis" võiks saada?
Hetkel on küllaltki tõenäoline, et tehakse ära mingil kujul (trendi lõpus võib viimane tõus "poolikuks" jääda) [5] V. Peale seda peaks tulema suurem 4. laine langevase lainesse, mis lõppes 2016. aasta alguses ja siis veel uus suur 5. laine üles. Siin on nüüd sees küsimus, et kui lugeda tõusu alates 2009.aasta algusest kuidagi teisiti, siis võib olla lõpp ühe astme võrra nihkes ja korrigeerutakse kohe lainesse, mis lõppes 2009. aasta alguse põhjas. Järelikult [5] kohal oleks mõistlik pikkadest equity positsioonidest väljuda, sest täpsema selguse saab langusest vaid selle kulgemise käigus. Erandiks vaid üksikud aktsiad, mille puhul ollakse väga kindlad nende enda lainestruktuuris. Minu arust on aga väga raske sellise turu korrektsiooni käigus leida aktsiaid, millega edukalt pikk olla.

Viitan ka ühe teise tegija graafikut. Seal samas peaks olema avalikult analüüse vahelduva eduga pidevalt.