Sunday, February 26, 2017

Buffetti kriitika "juhitud" fondide tootluse koha pealt.

Päris huvitav jutt CNBC's. Lisaks omalt poolt, et äkki ei peaks olema kriitika sõna "juhitud" kohta. Sageli on tegemist minu arust stock picking'uga. Minu arvamuse järgi pole see päris sama, mis juhtimine.
Tuli pähe selline võrdlus:
Kellegi ülesandeks on läbida autoga võimalikult kiiresti mingi rada. Esmalt on võimalus valida mingi auto erinevate seast (siis stock picking'u vaste), siis sõltub asi juba juhi oskustest ja auto võimekusest. Küllaltki tõenäoliselt suudavad tippjuhid võita superautol sõitvat tavajuhti ka küllalt tavalise pereautoga. Kui nüüd lisada mitme raja läbimine, kusjuures kõik on erinevate omadustega (siis soosivad erinevaid autosid), siis tippjuhtide võimalused paranevad veelgi. Viimane olukord on sarnane aktsiaturgude erinevate olukordadega.
Mida see tähendab aktsiaturgudel? Niivõrd oluline pole, millega Sa sõidad. Kuivõrd võimekus seda juhtida (analüüsi teha ja selle pealt otsuseid teha). Nagu erinevate radade (nt. ringrada ja offroad) puhul, on ka turgudel väga erinevaid olukordi. Peab aru saama, mis toimub ja valima erinevad tegutsemispõhimõtted.
Veel aktsiaturgudest: erinevatel varadel arvutatakse korrellatsiooni turu üldisesse liikumisse. Väga sageli on aktsialaadsetel varadel see ühe lähedal. See tähendab, et kui turg kukub ühe ühiku, siis saab vara valimisel valida kaotuseks näiteks 0.8-1.2 ühikut. Kas sel tegevusel on mõte? Kui sellises olukorras minnakse väiksema riskiga (siin beeta 0.8) varadele, siis oleks nagu selge, et juhtija arvab teadvat, et tuleb langus. Kui arvamus langusest on õige, siis miks ei minda üldse varadest välja? Seda esiteks. Või, kui ollakse väga kindel languses, miks ei kaubelda siis langusele?
Tegelikul tähendab see "juhtimine" fondide seas üldiselt seda, et oma haldustasu õigustuseks väidetakse, et nende poolt aktsiate valimine on nii suur teadus, mida suudavad teha vaid nemad (seepärast peaks neile maksma). Analüüs aktsiate liikumisele on aga pea olematu. Ja pole ka vajadust. Sest kui tuleb langus, siis saab alati süüdlaseks tembeldada kas "tobedalt käitunud turud" või Trumpi (nõukogude ajal ülemaailmse imperialismi).

Kohe tuleb suur krahh !!!

Kõik kohad on täis selletüübilisi jutte:

Ekspert: seisame suure krahhi lävel

1929. aastaks oli peale sõda tehtud ära investeeringud, mindi väga ülesse ja keskpank tõmbas rahapakkumist kokku. Midagi päris vastavat pole seni toimunud. Praegused struktuursed probleemid (põhiliselt valgetes riikides) on teistsugused. Ja on pigem konkurentsivõimetus võrreldes uute majandustega. Samas on järjest suurem arenevate majanduste osa aktsiaturgude mahus.
Autor kirjutab, et on olnud pessimistlik 2011. aastast peale. Samas on S&P 2012. aasta kevade tipust (arvestame ebareaalset, et hoiataja oleks väljunud maksimaalsel hinnal) praegu üleval pool 73.5%. Ta tunnistab ise, et tema loogika järgi toimides oleks see raha teenimata jäänud.
Teema, kui korras on majandus, on asi omaette. Ühelt poolt pole majandus nii hull midagi - päris palju on uusi majandusarusid, mis suurendavad potentsiaalselt majanduse mahtu. Ja ebaratsionaalsus on loomulik turgude osa. Üks tark mees on öelnud, et turud suudavad olla kauem ebaratsionaalsed, kui selle vastu võitleja likviidne.

Mis siis seis on?
Kirjutasin eespool rohelisest ja punasest lainete lugemisest. Ka sellest, et rohelise tüüpiline lõpp kippus tasemete järgi tulema palju varem, kui sama koht punase lugemise järgi - (3). Hetkel oleme rohelise lugemise normaalsetest lõputasemetest üle läinud (lisatud graafikul on numbreid juba venitatud, 4 on tõenäolisel külgsuunalise korrektsiooni lõpul; sama loogika 3-e õige koht oleks 4 ees ühel tipul. Hetkel oleme tõenäoliselt tegemas 5 of (3)'e. See on liikunud pea püstloodis ilma selgete korrektsioonideta.




















Seega on asi liikunud imelike tasemete ja lainetega. Kusagilt ei paista aga lugemist, mille järgi tõusud võiks olla tavalisest väiksemad. See oleks põhjus prognoosida peatset tõusutrendi lõppu ja lainete ebakorrapärast ülessepoole liikumise lõppu.
Mis on siis nii järsu ülessemineku põhjuseks? Meedia räägib igasuguseid muinasjutte Trumpi lubadustest jms. Tõenäoline on, et tõusu kütuseks on hoopis meedia pidev krahhi lubamine. Kuidas see siis vastupidiselt mõjuda saab? Kuigi turg liigub väga trendivalt üles, on palju neid, kes püüavad iga pisikese uudise peale turgu lühikeseks müüa. Pea kohe (järgmise võnke ajal) avastavad nad, et on positsioneeritud vastu turu liikumist ja peavad oma lühikesi positsioone paaniliselt tagasi ostma. Kiire ost on aga turgu tõstev tegur.
Selline selgete korrektsioonideta turg on väga raske neile, kes püüavad selge langeva laine pealt pikka positsiooni võtta. Lihtsalt neid astmeid ei ole!

Millal aga siis "krahh" tuleb?
Suure tõenäosusega tehakse siin toodud graafikul olevad 4-5-4-5 liikumised ühel või teisel kujul ära. Sinised ja punased on vastavate lainete tüüpilised kohad. [4] võiks alata kevade lõpul ("sell in may"). Selliste lainete pikkust on raske prognoosida. Üks juhis on laineteoorias alternation: st., et W2 ja W4 on erinevad, kui üks on järsemalt alla zig-zag, siis teine on külgsuunas flat või hoopis kolmnurk või midagi muud. [2] oli küllalt lühike, seega W4 pikk. Ma julgeks oletada, et sügise keskele lubab langust kindlasti.

Üldiselt lubab edasi-tagasi sõitu, mida ma pea aasta tagasi TULEVA kohta kirjutatud postituses kirjutasin. Need neljandad ja viiendad lained on sageli väga keerulised. Üks mu lemmikanalüütikuid kirjutas mingi aeg tagasi: "Ainus võimalus neljandas laines mitte kunagi raha kaotada on neid mitte kaubelda." Ja ka viiendad võivad tulla diagonaalid, mis stardivad segase struktuuriga neljanda laine seest. Üldiselt väga keeruline. Kui neljandast tuleb selge kolmnurk, siis selle lõpust viiendat "sõita" on mõistlik. Enamus muude asjade puhul peab teravamalt proovima ja rohkem stop'idele lootma.

Aga "krahh"? Toodud graafiku tipus suure viienda järel võiks tulla aste suurem neljas. Laineteooria järgi läheb suurem neljas aste väiksema neljanda sisse (siis selle, mis lõppes 2016. aasta alguses). Kui aga lugemisel 2009. aasta põhjast on nihe sees, siis võib õige olla lugemine, kus saab valmis 5 üles ja alla tuleb veel suurema astme neljas. See võiks minna siis selle neljanda sisse, mis lõppes 2009. aasta kevadel. Seda kukkumist võib ilmselt küll krahhiks nimetada.
Kes ei viitsi aga graafikuid jälgida, võib kuulata meediat: laineteooria (turupsühholoogia) järgi peaks seal enne tippu jutt peatselt tulevast krahhist muutuma jutuks, et "seekord on teistmoodi ja me sõidame ülespoole pea lõputult". Kõik need fondijuhid, kes praegust tõusu kõrvalt vaatavad, ostavad pikad positsioonid ja siis on lõbus kukkuda.

Metallid.
Metallid liikusid sel nädalal üldiselt ülespoole. Seda just kuld ja hõbe, kullatootjad on rohkem korrigeerunud. Kullatootjad on juba väga seda nägu, et praegune korrektsioon on vähemalt kogu detsembris alanud tõusule. Algselt oli siis ka idee, et korrektsioon 2 of 3.
Metallid ise on tugevate vastupanude kohal. Hõbeda tundide graafikut vaadates võib öelda, et mindi läbi detsembris alanud tõus a=c taseme ja tuldi seda nüüd kontrollima. Päeva küünla puhul võib aga öelda, et küünla kehale on seni see tase vastupanuks. Igal juhul oleks vaja edasi liikumist, et väita selle taseme murdmist. Kulla puhul on ees vastupanuks oktoobri põhja toetus.
Minu arvamus on, et võideldakse vastupanutasemetega ja surutakse end ülespoole. Kullatootjad vajaksid 5 of c-d, et võimalik korrektsioon läbi saaks. Igal juhul ei tohi aga praegu unustada, et nendelt tasemetelt on (vähemalt teoreetiline) võimalus veel minna ka allapoole detsembri põhju.



Friday, February 17, 2017

Metallid jälle teelahkmel

Kirjutasin metallide seisust mõned päevad tagasi. Iseenesest poel väga palju midagi muutunud - käib väga nõrk ülessepoole pressimine.
Eelmisel korral tõin ära hõbeda ETF-i SLV graafiku, mis oli 200DMA vastupanu all. Praeguseks on kolm järgnevat käeva sulgutud selle peal. Hea tahtmise korral võib lugeda, et seda taset kontrolliti pealtpoolt. Eile (neljapäeval) saadi sellest joonest "lahti", kuid nüüd on ees R1 (eelmise korra graafikul näha).
Hõbeda futuur (SI) aga sulgus alles eile marginaalselt üle 200DMA (sama füüsilise vara peal kauplevad erinevad varaklassid kauplevad nii natuke erinevalt):




















Ühelt poolt on siin näha lisaks 3 päeva tagasi toodud graafikule (juba kus Slow Stochastics oli embeddded), et liigutakse ülesse ilusti kanalis. Ees on küll vastupanuks R1, kuid muidu on liikumine stabiilselt üles.
Mida ma siis muretsen ja kirjutan teelahkmest? Graafikul on toodud ära ka jaotus (a), (b), (c)(ii). Ja selle lugemise puhul oleks detsembri põhi (i). See on selle graafiku peal olev võimalus, et detsembris ei tehtud veel põhja, millest lõplikult üles pöörata. Kullal ja kullatootjatel ei ole pilt päris sama.
Siin on oluline suhe, et (c) sobib kõige paremini pikkusega 1; 1.382 või 1.618 korda (a). Praegu ollakse selle 1.000 all. Ja praegu pole sisemise kolmanda laine hoog veel ülesse saadud (1.618 tasemest alates võib see kolmas osalaine olla omakorda läbi saamas).




















Siin on need vastavad tasemed 1.000 sinisel, millega langeb küllaltki hästi ka 3/c sees olev roheline jaotuse 1.000. Sinine lugemine (ii)-st ülespoole on mingi aja müra - struktuur on veel nii segane, et midagi kindlamat ei käiks välja. R1 siin graafikul on tase, mis on vastupanuks sel nädalal, päevade graafikul see, mis sel kuul. Nädala oma on kuu omast allpool.

Seega: oleks vaja neist R1-tedest läbi saada, samuti, et ka futuuridel saaks selgeks 200DMA'st läbimurre. Ilmselt sel hetkel tuleb ka liikumisse hoogu juurde. Seni on kollitamas roosa korrektsiooni lugemise oht.




Tuesday, February 14, 2017

Väärismetallid "söövad" närve

Nädala lõpule läksime vastu olukorras, kus nädala alguseks oli potentsiaalne võimalus avaneda gap'iga ülespoole ja "tõusta lendu" W1 (alates detsembrist) kolmanda osalaine südames. Turg aga nii ei otsustanud ning valis sügavama korrektsiooni tee. Selles olukorras on küsimus, kui sügav see korrektsioon on. Sügavuselt kõige väiksema korrektsiooni lõpp peaks olema lähedal. Kui selle kriitilistest tasemetest läbi minnakse, siis on oodata sügavamat. Panen siia mõned graafikut, mis iseloomustaksid olukorda. Nende peal saab rääkida ka oodatavatest tasemetest ning tasemetest, millest läbivajumisel on oodata sügavamat korrektsiooni.
Kõigepealt hõbe, mis on ühelt poolt kõige pullisem ning teiselt poolt kõige selgem.






































Siin on graafik läinud pea ühe joonena üles, ainult 26. jaanuaril tehti põhi, mis oleks siis 2. osalaine  w2. Jaanuari lõpu põhjast on võimalik lugeda ülesse 1-2-1-2-1-2(käimas). See lugemine satub vastuollu, kui vajutakse alla eelmise reede põhja 17.54 (SIH2017 futuur).  Kui vajutakse allapoole seda taset, siis järgmine lugemine oleks, et reedene tipp oli b-laine eelmise kolmapäeva tipust alanud korrektsioonis (running/extended flat). Selle tüüpiline langus oleks 17.4 alla, kehtetuks muutumine allpool 17.26't.  Kui me korrigeerime ainult reedest tippu, siis seal sees peaks olema valmis a-b ja 4 osalainet c-st.  c lõpp oleks kusagil 17.75 kandis. See võiks tulla lühema perioodi graafikul lahknevusega põhi (diverged bottom).  Kui see nii on, siis see põhi võiks juba homme tehtud saada.

Siin toodu hõbeda graafikul juhiks tähelepanu kahele asjale:

  • vastupanuks on 200DMA - sellistest asjadest ei minda üldjuhul hooga läbi. Ikka vastupanu (toetuse) vastu, siis suts tagasi ja siis uus üritus.
  • Slow Stochastic on üleostetuna embedded. See tähendab, et mõlemad jooned on juba mitmendat perioodi üle 80.  See juhtub sageli tugevalt liikuvate (üldiselt kolmandate) lainete sees. Muudel juhtudel kipub peale aeglasema joone 80 kanti jõudmist juba kiirem joon teises suunas liikuma hakkama.
  • Graafikul on ka kaks kiiremat EMA'd (eksponentsiaalset). EMA13 on oranž - selle alla mindi vaid jaanuari lõpus (siis isegi kuni BB keskmiseni, siin 18DMA).  Peale seda on püsitud 5EMA (lilla) peal, mis tähendab, et korrektsioonid on ikka väga väikesed.

Panen järgmisena kulla. See graafik on tegelikult ühele "heale metalli graafikule" iseloomulikult selline, millel on võimalik palju erinevaid lugemisi. Siin peal on üks kõige selgema pildiga. Kahjuks turule ei meeldi kaugeltki alati selline selgus, nagu meeldib mulle.





















Siin oleks jõulute põhjast tehtud 1-2-(i)-suur osa(ii)'st.  Hõbedaga sarnaselt on siin valmis (valmimas) 4 of c. Siin on aga see laine alanud juba eelmise nädala keskpaigast. See on ka üks põhjus, et me hõbeda puhul võime reedest tippu kahtlustada b-laineks. Lihtsalt kullal oli b tüüpiliselt eelmisest tipust allpool, aga hõbedal võis olla running flat. See running iseloomustab seda, et kui trend on kiire, siis isegi korrrigeeruva laine sees võidakse teha uus trendi tipp. Tüüpiline b võiks olla 0.618 a pikkust.
Loomulikult võib kogu see korrektsioon venida palju pikemaks ja keerulisemaks. b võib olla näiteks kolmnurk, millest on tehtud vaid A-B ning teha oleks veel vaja C-D-E. Igal juhul, kui tuleme allapoole siin toodud 3-e, siis saab 3-laineliseks korrektsiooniks vajalik lainete hulk valmis. Kinnitus sellele, et see oli kogu korrektsioon tuleb alles ülessepoole liikudes, sest teoreetiliselt võib see olla ka suurema korrektsiooni A.
Selle graafiku peal meeldiks mulle, kui asi lõppeks helerohelise 100SMA ja roosa 0.5 kandis. Kui minnakse allapoole jaanuari lõpu 2'e, siis tähendab see, et oleme seda 2'e alles tegema ning eelmise nädala tipp oli alles B of 2.
Siin on graafikul huitav punane RSI toetusjoon. Mulle meeldiks väga, kui 5 tegemisel tuleks RSI põhi samasse kanti. Kui RSI pöördub selle graafiku roosa ala keskel (tüüpiliselt 40 või 60 kohal), siis ei teki lahknevust (divergence'i), vaid püsitakse sageli mingil joone toetusel/vastupanul.

Viimasena vaataks kullatootjaid - GDX.




















Siin graafikul pole mul laiskusest veel lainete numbreid, kuid lugemine võiks olla sama, kui on eelpool toodu kulla graafikul. Roosa kast näitab selle lugemise potentsiaalse korrektsiooni sügavust. St. languse minimaalne sügavus on juba tehtud. Teoreetiliselt on ka võimalik, et põhi tehti juba eelmise nädala keskel, kuid tõus ei ole sealt edasi selline nagu oleks sobilik kolmanda laine keskosale. Lugemine, et me korrigeerime roosade tasemete vahele jäävat lainet, muutub kahtlaseks, kui me roosast kastist allapoole vajume. Kehtetuks, kui roosast 1 tasemest allapoole vajutakse.

Räägin iga graafiku puhul, et vastavatest tasemetest allapoole vajumisel võib tulla karusem graafik. Ma ise ei pea seda hetkel veel eriti tõeäoliseks. Aga mind häirib, et igal nende varade päevade graafikul on negatiivne MACD histogrammi lahknevus (meie kaasmaalane Elder!). See võib olla päris OK, kui me tõustes liigume sellise hooga, et üle eelmiste tippude liikudes selle lahknevuse murrame. Aga seni on see graafikul ja tekitab mingit ettevaatlikkust.

Sunday, February 5, 2017

Turu seis

Paar nädalat tagasi kirjutasin küsimuse, et kas tuleb "Trump Rally II".  Kui vaadata graafikut, siis on see aasta liigutud väga külgsuunas (lained on olnud kattuvad, overlapping). Seda asja ei kipu väga ralliks nimetama.


Hetkel käiakse välja kõige imelikumaid lugemisi, kuid ilmselt on kõige tõenäolisem, et 3 lõppeb ED-ga (lõpudiagonaaliga) ikkagi oodatud tasemel. Graafik, mille najal olen ka eelnevalt kirjutanud.


Siis, suure tõenäosusega me jõuame ikkagi 3 tasemeni. Tüüpiline kõrgus oleks sinine tase 1.618 ($2314.2). ED (lõpudiagonaal) - mida see siis muudab? Põhiline on selle omadus, et selle sisemine W4 vajub tagasi W1 sisse, mida laineteooria järgi tüüpilise impulsslainega ei tohiks juhtuda. Lisaks koosneb ED viiest 3-lainelisest osalainest, mis muudab struktuuri jälgimise veel keerukamaks (kauplemise väga riskiseks). Kas tõusvad osalained on ikka olnud 3-lainelised? Ka mina lugesin enne esimest neist 5-liseks. Mõlemas neis on aga olnud suur gap, mis kahjuks võimaldab neid lugeda erinevalt (me ei tea, mis struktuur oli gap'i sees).
Hetkel siis lähtuks sellest, et liigume edasi roheliste lainetega (sinised tasemed). Peale 3 peaks tulema korrektsioon 4. Sellelt hakkavat tõusu 5 kanti püüan "sõita". Hetkel mul indeksite positsioone pole, vaid mõned pikaajalised dividendiaktsiate positsioonid. Nagu eelnevalt kirjutasin, on 5 tipp sama, mis oleks (3) (punastel tasemetel 1.618, pole sel graafikul näha).  Graafikul on aga nende vastavate tasemete lahknevus ca 60 punkti. Kuidas see asi tegelikult laheneb - eks näeme.

Metallid.
Väga tõenäoline on, et metallid on teinud ära 1-2-(i)-(ii). Ja siit hüpatakse ülesse detsembris alanud tõusu 3-nda laine 3-nda osalainega (laineteooria järgi tüüpiliselt kõige kiirema laine kõige kiirem osalaine). Selle muudab väga tõenäoliseks tõus üle veebruari alguse tippude. Kui, tõenäoliselt järgmisel nädalal, see juhtub, siis panen siia natuke pikemate graafikute pildid, et oleks hea vaadata, kuhu erinevad väärismetallide varad tüüpiliste lainete kõrgustega liikuda võiksid.