Sunday, January 29, 2017

Pikemaajaline tootlus

Sattusin arutama eile pensioni(reformide) teemadel. Käisin välja üldise seisukoha, et suurt vahet ei ole, kuidas seda potti jaotatakse, või kus sambad elavad (kasvavad?). Mulle on mällu jäänud internetipangas käikudest, et II sammast on kogunenud pea olematu summa. Ja seda hoolimata sellest, et olen selle programmiga liitunud juba ammu ning ka palk pole mul kaugeltki kõige väiksem.  Kui mu käest küsitakse, et millist fondi pean ma kõige paremaks II samba jaoks, siis vastan, et ma ei ole seda fondi valinud mitte tootlikkuse lootuse järgi, vaid olen leidnud, et teenustasud sellelt võiksid vähemalt Eestisse jääda. Umbes nii, nagu üksikisiku tulumaksuga: kui maksma peab nagunii, siis võib valida vähemalt valla, mis sellega kõige mõistlikumalt ringi käib.
Pensionitega unustatakse ära see põhiline: jõukust peab enne teenima, siis hakkab mingitki tähtsust omama selle ümberjagamine. Nii kaua, kui valdav enamus jääb uskuma, et tulumaksuvabaduse piiri muutmisega lisaks tulevad kümned eurod panevad neid sama hästi elama, kui naaberrahvad, kes tuhandeid rohkem teenivad, siis ongi meie rahvale määratud vaesuses vireleda.
Peale üldist pensionite juttu otsustasin vaadata, kuidas mu oma portfell numbrites pensionifondidega võrreldes liikunud on - vähe on vähe ja tunne on tunne, kuid numbrid näitavad reaalsust.
Olen oma erinevate kontode seisud pannud kirja iganädalaselt alates 2014. aasta keskpaigast. Enne jälgisin põhiliselt tootlust (selle liikuvat keskmist), üle-eelmine aasta panin kuude tabelile peale ka Sharpe ratio arvutuse, et näha (halba) tootlust suhtes liikumiste suurusesse. Eelmise aasta lõpul lugesin Alex Elderi õpetust, et kasulik on jälgida ka equity üldist muutumist. Siis on näha, kui trendina midagi valesti tehakse. Lihtne ju - kas pole! Kuna ma kasutan maaklerite juures olevaid kontosid kui likviiduse hoidmise kohta, siis toimub seal ka raha edasi-tagasi liikumine. Seetõttu otsustasin arvutada iganädalase  "osaku väärtuse". Algas siis ühest ning suureneb (väheneb) iga nädal kordaja, mis saadakse jagades nädala alguse vara mahu ja nädala kasumi summa nädala alguse vara mahuga, jagu.


Eelmise aasta keskelt on vajumine põhiliselt seetõttu, et pikaajalisteks positsioonideks olevate väärismetallide hinnad on korrigeerunud. Mõned vead tegin sel perioodil ka, samas osast metallide langusest olin ma väljas. Raske on hinnata mu otsust, et ma ei kauple korrektsiooni, välja arvatud juhtudel, kui näen selget lühiajalist languse set-up'i. Ühelt poolt olen näinud, et languse ajal pole ka kõige paremad analüütikud suutnud väga hästi reaalajas asju analüüsida, teiselt poolt on mitmed minu poolt juba ammu kasutatavad indikaatorid andnud signaale, mida ma juba ammu pole jälginud (ja mis oleks võimaldanud paremaid otsuseid teha). Ei tea, igal juhul on palju õpitud. Selline graafik natuke lohutab, et trend on üles, langusele seletus. Häiriv on selle sarnasus Elliott'i impulsslainega, mille W5 oleks nagu hakkamas. Teada on, et laineteoorias järgneb 5-le trendivale lainele 3 korrigeeruvat - seda oma portfellis näha küll ei tahaks.

Veebis saab teha võrdluse pensionifondidele samale ajale. Valisin välja parimad tegijad. See veebileht ei taha eraldi pilti välja anda, seepärast ei saa seda siia kergelt lisada (äkki põhjusega?). Üldiselt on teemaks seal, kes on saanud selle ajaga plussiks 10%, kes 15%. Mina olen oma graafikul rahulolematu selle pärast, et vajus allapoole 3 korra.

Mõtted, mis tulevad pähe nende tootlustega seoses:
Probleem ei ole niivõrd tegijates, kui  regulatsioonides, mis sunnivad ja motiveerivad ebaefektiivselt tegutsema.
Samalt viidatud härralt üks tarkus:
If you follow five stocks, your research will he deeper and results better than if you follow 50. If you use five indicators, you'll get more mileage out of them than out of 25. You can always expand later, once you make steady profits.
Alexander Elder. Come Into My Trading Room: A Complete Guide to Trading (Wiley Trading)

Seadusandlus sunnib aga lausa teistmoodi tegutsema. Mina oma tegevuses püüan olla selles etapis "later", kuigi tunnen, et jälgimise sügavus ja õigeaegne sündmuste märkamine kipuvad kannatama.

Mida turud praegu teevad?
Reedel tegi järsu hüppe hõbe. Kõigil lõi peast läbi, et "nüüd ongi korrektsiooniga kõik". See võib ka nii olla, kuid teiste varade "leigus" samal ajal ning seni veel ülesse olev 3 lainet lubavad arvata, et see oli alles B-laine, millele järgneb alla C-laine.
Kui aga hõbe ja ka kullatootjad GDX lähevad läbi selles jaanuaris tehtud tippude, siis on väga suure tõenäosusega "sõit alanud". Aga kuhu? Panen siia GDX-i päevade graafiku. Standartne tõus lainel 3 on 1.618 tase (siin ca $50). Aeg on rohkem määramatum, kuid orientiiriks võib võtta, et kolmas laine on sama pikk ajas, kui 1 ja 2 kokku (see võib muidugi kordades erineda).


Thursday, January 26, 2017

Metallide korrektsioon käimas

Eelmises postis kirjutasin, et on ka ED variant nii kaua, kui sellele eelneva nädala põhjadest läbi ei vajuta. Kuld on vajunud, teised ei ole.
Kullatootjate puhul on võimalik, et selle nädala tipp on b-laine. See oleks siis b expanded flat'is (running flat'is). Võimalik on ka, et see on alles 5. laine. Selle kasuks räägib, et struktuur, mis pole küll lõpuni nähtav gap'i tõttu, oleks nagu 5-ne (ega mitte 1 of 3 juba?).
Igatahes kullal ja hõbedal on võimalik lugeda, et mingi 5-ne struktuur alla hakkab valmis saama. See võib olla c of A või kogu C of W2. Esimese variandi kasuks räägib, et korrigeerutud on väga vähe - nii kuld kui ka hõbe pole 0.382 tasemeni veel jõudnud.
Endal oli plaan tulevaks kolmandaks laineks ülesse võtta veel pikka positsiooni. Üldiselt on seda kindel teha, kui mingi impulss-struktuur on ülesse juba toimunud (ja siis vastav korrektsioon).  Kui lainestruktuur ja indikaatorid näitavad selgelt, võib minu arust futuuridega (parem stoppimine) proovida ka kohas, kus on veel A-laine oht. Siis on tõusul näha, mis kujunema hakkab, samas stop'iga saab kaitsta, et isegi C-laine languse puhul ei tule miinust. Vaatame.

Indeksid. Eile tehti enamuses ajaloolised tipud. Juba on jälle (ka meie meedias, näiteks üks üldiselt väga mõistlik jutt) arvamusi, et tõusti liiga ruttu liiga palju. See on iseenesest tõsi, kuid sel puudub seos edaspidise liikumisega. Igal juhul ei saa lugeda karuseks olukorda, mil nii selgelt tippudest läbi minnakse. Languse näitamiseks peaks tükk aega enne hoopis teistsugune liikumine tulema. Selle "liiga" kohta soovitan vaadata 1990-ndate graafikut, millel isegi kuudena oldi selgelt üleostetud ja lubati pööramist nii kaua, et hind jõudis selle aja jooksul veel üle 2x tõusta. Lõpuks (aastal 2000) see korrektsioon ka tuli, kuid enne seda oli võimalus kas turuga kaasa sõita või eemal olla.
S&P 500. Praegu on nii kaua, kui turg midagi muud ei näita, graafikul esmane tõus 2310-2350 kanti ja käimasolevate lainete projektsioon tasemele 2500-2600. Siis on küsimus selles, kas tuleb väiksem või suurem korrektsioon - praegu pole seda ilmselt võimalik ette ennustada. Kui tuleb väiksem korrektsioon (2016. a. alguses lõppenud korrektsiooni hinnataseme sisse), siis ootavad peale seda juba hinnad üle 3000.
Eilse tõusu puhul on ainuke kahtlane asi, et Russell 2000 ei osalenud selles täie jõuga. Väikesed ettevõtted peaks tõusul olema esirinnas. Samas on see indeks oma struktuuris teises etapis, kui muud. Kirjutasin ka siin paar kuud tagasi toimunud suurest hüppest. Selles olukorras on ka võimalik, et eri indeksid liiguvad erinevalt, et oma laineid jälle sünkrooni saada.

Friday, January 20, 2017

Kas "Trump Rally II"?

Kõigepealt indeksi S&P 500 pilt:






































Eelmine järsk põhi oli USA valimiste ajal. Ma kirjutasin siin enne valimisi, et lainete järgi on oodata tõusu, sõltumata valimiste võitjast. Oligi päris järsk tõus detsembri keskpaigani, millele meedia pani kõlava nime - Trump Rally. Siis langeti väikese korrektsioonina aasta lõpuni.

Et edasisest rääkida, panen praeguse hetke 4h graafiku:




















See graafik on sisuliselt sama, mille postitasin aasta lõpu seisuga. Siis oli graafik päevade kaupa ja sisemisi tasemeid ei olnud näha. Rohelised lainenumbrid küll. Nendele lainenumbritele vastavaid siniseid tasemeid aga mitte. Nende tasemete järgi jõuti detsembri keskpaigaks tipuni iii of 3.  Selle tipu standartne tase oli 1.236,  mis nähtavuse täpsusega ka nii läks. Sealt edasi on tüüpiline korrektsioon mitte alla 0.764 taseme - ka sellle taseme peale vajumisel jäi väikene varu. Siit edasi peaksid viima 5 väikest osalainet tasemeni 1.618, kus on ootamas 3.  Kui minna siin toodust veel väiksema ajavahemiku peale, siis on näha, et 30. detsembrist alanud tõus tegigi ülesse 5-lise osalaine, mis lõppes 6. jaanuaril. edasi on korrektsioon, See on olnud ajaliselt juba küllalt pikk, kuid tasemena pole tehtud isegi 50% aasta esimese nädala tõusust (tüüpiline võiks olla 61.8%).  See väga väike korrektsioon on üks argument neil, kes ootavad veel 12. jaanuari põhjast allapoole vajumist. Minu peas on aga ka üks argument, mis räägib selle kasuks, et 3 lõppeb väljavenitatult. Siis pikemad lained ja väiksemad korrektsioonid. Nimelt tasub siin graafikul vaadata 5 ja (3) asukohti: need on graafikul kumbki oma extension'i taseme kohal, tegelikult on tegemist ühe ja sama tipuga. Siis järelikult peab kõrgemale minema või (3) natuke allpool lõppema. Mõlemad variandid on täitsa võimalikud. Et 5 ülevalpool lõppeks, sobivadki pikemad lained ja väiksemad korrektsioonid.
Praegusel hetkel on võimalik, et täna algas iii of 5.   Selle esimene osalaine võiks olla läbi, seda kinnitaks tõus üle tänase tipu ilma eilsest põhjast läbi vajumata. Kui see nii läheb, siis algab oodatud ralli esmaspäeval.

Metalligrupp.

Väga suur tõenäosus on, et sel nädalal sai valmis esimene 5-ne laine jõulueelsest põhjast. Eelmine nädal oli erinevatel varadel erinevaid lugemisi, et lõppemas on äkki alles W3 esimesest tõusulainest. Nüüd on levimas lainemeestel, et kõigil kolmel varal on valmis 5-ne esimene tõusulaine. Kui see nii on, siis peaks tulema allapoole korrektsioon. Selle sügavus on omaette teema. Tavaline korrektsioon oleks 38.2%-61.8%. Metallid ei taha aga eriti sügavalt korrigeeruda. Eelmisest aastast on meeles, et oodatud korrektsioone ei tulnudki, kuni tuli suvel ootamatu esimese laine tipp. Igal juhul oleks tore, kui vähemalt 38.2%-ni vajutaks tagasi. Kui vajumine on väiksem, tõus sellele järgnevalt korrigeeruv, siis on tõus ilmselt WB, millele järgneb veel WC alla.
On võimalik ka variant (mitte küll äkki nii tõenäoline (ma ise jägin seda), et põhjast on ülesse tehtud alles 3 osalainet. Siis tuleks 5. osalaine LD (lõpudiagonaal), mis kooneb viiest 3-sest osalainest, mis ka kattuvad. See on võimalik nii kaua,kui ei vajuta läbi eelmise nädala põhjadest.
Igal juhul tundub, et metallidel on vaja natuke rohkem aega tõusuni kui indeksitel (mis võivad tänase setup'i pealt esmaspäeval juba startida).

Wednesday, January 11, 2017

Väärismetalligrupp on põhja kinnitamas II

Kas allapoole jõulude ajal tehtud põhja mineku võib välistada (pidada väga ebatõenäoliseks)?
Ühe suure kriteeriumina võib arvestada sellega, kui tehakse 5 lainet ülesse, siis 3 lainet (või muu korrigeeruv struktuur alla ja minnakse omakorda üle 5 lainega tehtud tipu. Alternatiiv oleks siis, et tõus on 3-laineline (A-B-C).

Lühidalt öeldes võib öelda, et nii kullal kui ka hõbedal võib seni lugeda, et ülesse minek on praeguseks teinud 3 lainet (siis korrektsioon, mis lubaks uut põhja). Samas hõbedal võib lugeda ka seda, et ülesse on valmis saanud (saamas) 5 lainet. Asja saab vaadata mitmel erineval viisil, kuna lainete sisemine struktuur on (väärismetallidele omaselt) väga segane.
Ainsana, mille puhul tundub 5 laine valmisolek tõenäolisem, on kullatootjad (GDX). Kui ülesse on tehtud 5 lainet, siis korrektsioon alla võiks tulla vahemikku 21.53-19.71. Korrektsiooni (A-B-C) sees oleksime me tõenäoliselt B sees, mis võiks veel sutsu kõrgemale minna. Selge allaminek tähendaks, et oleme tegemas C-d. Seega 3-laineline korrektsioon toodud vahemikku ja üle sel aasta tehtud tipu - siis võiks sõit alata.
Ma ei oska selliste pöörete puhul kogemuse baasil suurt midagi öelda (palju üldse analoogse suurusjärgu pöördeid andmetega kaetud ajaloos on olnud, et paralleele tõmmata), kuid ilmselt on võimalik, et kullatootjad liiguvad metallide endi hindadest varem (kiiremini kindlasti).
Viimase aasta-paari kogemus aga ütleb, et analoogsetes kohtades pole ka minule teada olevad parimad lainete analüüsijad suutnud väiksemate lainete sees reaalajas õiget pilti näha. Seega tuleb leppida segadusega, millest eespool kirjutasin. Kullatootjatel on igatahes võimalik tee näha, mille järgi võib peatselt põhja kinnitust näha, eraldi metallidel peaks varsti ka hakkama paistma, kas ülesse on tehtud korrigeeruv või trendiv liikumine.

Thursday, January 5, 2017

Väärismetalligrupp on põhja kinnitamas

Kullatootjad (GDX) hüppas täna välja langevast trendikanalist. Kuld ja hõbe on ka seda nägu, et tõusevad ülespoole täna hommikul tehtud tippudest. See kõik (kui ka teine osa juhtub) kipub kinnitama, et põhi on selleks korraks tehtud.
Probleem on muidugi selles, et on raske (et mitte öelda võimatu) reaalajas näha, millal saab esimene laine ülesse ja siis korrigeeruv 2 alla. Arvestades, et ülesse on algamas suur 3-s laine, ei pruugi eriti selgeid korrektsioone alla tulla. Nii on vaid tagantjärele võimalik joonistada lainete jaotust.
Pikaajaliseks investeerimiseks on ilmselt kõige parem GDX. See on fond (nagu aktsia), millel ei ole tähtaega erinevalt metallide futuuridest. Tõus peaks olema piisav (normaalne siht algavale kolmandale lainele oleks $50). Selle fondi juriidika peaks olema ka vähem riskisem, kui hõbeda (SLV) ja kulla (GLD) fondidel.
Lühiajaliselt oleks ilus, kui see ei vajuks alla $22.6 ja eriti eilse tipu. Samas on võimalik, et tuleb sügavam 2. laine kuhugi $19 kanti. Nii kaua, kui uut ajaloolist põhja ei tule, pole vahet - ca aasta tõusu peaks olema üle 100% (eeltoodud kolmanda laine võiks ca nii pikk olla).

Sunday, January 1, 2017

Aasta lõpu seis


Aasta lõpus olen ma palju mõelnud mu koostatud analüüside (millest mõningaid olen ka siin jaganud) osale tegutsemises turul. Analüüs ei ole minu jaoks asi omaette.
Analysis is not an end in itself, unless you get a job as an analyst for a company. Our job as traders is to make decisions to buy, sell, or stand aside on the basis of our analysis.
Alexander Elder. "Come Into My Trading Room: A Complete Guide to Trading"

Asi on nimelt selles, et on võimalus, et ka väga hea analüüsiga ei teeni raha, samas võib palju halvemaga teenida. Selle kohta on mul viimastel kuudel olnud lemmikuks tsitaat, mis sobib ka laiemalt juhiseks elus.
Life and trading are about doing the right thing, not about being right.
Essen, Mercedes Oestermann Van. "The Buddhist Trader"

Praegusel hetkel on mul arusaam, et piisav analüüs on hea eeldus järgmiseks sammuks, milleks on rutiinne õige tegutsemine turul. Siia on segatud palju psühholoogiat, distsipliini jne. Kasutatavad analüüsi meetodid ja ka juba mõningane kogemus nende kasutamisel peaks olema piisav, et edasi minna. 


Aga tagasi turgude juurde. Lubasin paar päeva tagasi kirjutada väärismetallidest, kui pilt selgem on ja rohkem aega arvuti taga olen. Pühade ajal olen rahulikumalt arvuti taga, kuid pilt veel kahjuks selgem ei ole. Aasta viimaste päevade liikumine ei andnud mingit kinnitust stsenaariumile, et põhi on tehtud. Pigem lisas sellesse versiooni kahtlusi (kuigi päris ei välistanud).

Mis siis lubaks, et põhi on tehtud? Kõigi kolme vara päevade graafikud pöörasid enne jõulusid ülesse selleks sobivatelt tasemetelt. Kõigil olid graafikul ka lahknevused (divergence), eriti pööran tähelepanu MACDh positiivsele lahknevusele (roheline nool graafikutel). Selle lahknevusega on aga see asi, et sageli ei teki ta ainult üks kord. Elder soovitab oma sellest lahknevusest kirjutatud raamatus eelnevast hinnapõhjast läbi vajumisel positsioonist väljuda (mõnel juhul isegi vastassuunda kaubelda) ning oodata uut signaali juba parema hinna juures.

Kuld:


















Hõbe:



















Kullatootjad:



















Igal graafikul on MACD peal roheline nool, mis näitab MACD histogramil olnud positiivset lahknevust. Huvitav on ka, et ajaliselt on potentsiaalne põhi kullatootjatel 0.618 korda tõus, hõbedal paar päeva peale võrdsust ja kullal 0.864 (ka üks kuldlõikest tuletatud arv).
Kullal läks langus päris täpselt 0.764 vastu (sellest võib teoreetiliselt minna alla ka kuni tõusva laine alguseni, kuid suuremaid korrektsioone ei peeta enam nii suure tõenäosusega lugemisteks). Hõbe tegi pea täpselt C = 1.382 * A. 
Ülesse minekul on kuld läinud läbi BB keskmise, justkui seda pealtpoolt kontrollimas (seni seega OK), hõbedal jäi aga vastupanuks 13EMA, mis on karune näitaja. Kullatootjad on aga kõige suurema hooga ülesse läinud - siin on vastupanuks langeva trendikanali vastupanujoon (ca samas kohas ka Bollinger Bands'ide ülemine joon). Sellises kohas on isegi juhul, mil hiljem edasi üles minnakse, sobilik oodata mingitki korrektsiooni (pidurdumist). 
Nende graafikute järgi võiks siis päris lugeda, et põhi on tehtud (kuigi korrektsioonile omaselt oli languse struktuur piisavalt ebaselge ja ei saa kindlalt väita, et põhi oleks olnud korrapärane piisavate lainete arvuga). Milles siis on probleem? Kui minna väiksema ajaperioodi graafikuid vaatama, siis ei ole olnud väärismetallide tõusu algusele tüüpiliselt tõus impulsslainele omase struktuuriga, mis annaks kindlust (ootust struktuurile ja tasemetele). Ei olda veel mindud läbi tasemetest, mis välistaksid tõusu lugemise 4. laine korrektsiooniks (millele peaks järgnema veel 5. laine alla). Kõige hoogsamalt tõusnud kullatootjad (GDX) on teinud 3 lainet üles, säilitades võimaluse, et tegemist on ainult 4. lainega. Kui mindaks läbi vana aasta lõpus tehtud tippudest, oleks ülesse 5 lainet, mis ei ole enam sobilik korrektsiooniks. Korrektsioon võiks olla 5-3-5 lainet, kuid siis saab vaadata juba, kas võimaliku teise 5 tipp ei lähe liiga kaugele ülesse. Hetkel on GDX lähenemas languses tasemetele, mille puhul muutub kahtlaseks jätkamine ülespoole. Kullaga on hetkel sama - kui tullakse alla edasi, siis jääb ülesse järele 3 lainet. Hõbeda puhul kipuvad analüütikud ka juba arvama, et tehti 3 üles ja nüüd minnakse uuele põhjale. Mul on tõmmatud graafikul üks kanal, mille sees ülesse liikudes võiks tulla veel alguse diagonaal (LD). Teoreetiliselt ei pruugi see LD liikuda kanalis, kuid tulles allapoole eelmist põhja 2/B (punase joone algus) on selge, et minnakse tegema uut põhja.




















Siin oleks võimalikuks tõusu stsenaariumiks (kahjuks hetkel peab seda alternatiivseks pidama): langetakse suts kuni lilla 0.764 tasemeni, siis tehakse reedesest tipust kõrgem tipp (saaks valmis LD 5-lainelisena), siis korrigeerutakse 20-ndast alanud tõusu piires ja tehakse seejärel uus tipp. Selle puhul oleks võimalik küll ka suurem korrektsioon ülesse, kuid selle kolmas osa peaks olema omakorda 5-laineline ja tõusu suurusjärgus vähemalt esialgse LD-ga. Nii kaua, kui seda aga pole toimunud, võib eeldada, et tehakse uus põhi.
Kokkuvõtvalt väärismetallidest: võivad küll ülesse minna, kui ...
Ootame siis selle "kui" ära.

Seis indeksitega.
S&P 500 tegi reede päeva lõpul liikumist, mis mõningate arvates tähendas juba, et korrektsioon sai läbi. Ise ma reede õhtul asja nii hoolega ei jälginud, kuid 2. jaanuari õhtul plaanin futuuride avanemisel asja täpselt jälgida.
 Mul oli kuu algul arvamine, et tehakse väike tõus, siis korrektsioon ja jõuluteks (aasta lõpuks) tuleb veel uus ralli. Nii palju siis aja prognoosimisest - ei tulnud. Samas on mingi variandina korrektsioon pea täpselt valmis.
Panen kõigepealt eelmise aasta kohta käiva päevade graafiku. Siis algas nimelt suurem laine V. Selle lõpuks oleks siis [5] koht (hind). Peale seda on kerge küsimus: üks variant oleks, et siis lõppeks 3. laine 2009. aasta põhjast, tehtaks korrektsioon IV sisse ning mindaks edasi ülesse 5. lainet tegema. Aga teine variant on, et siis lõppeb 5 lainet 2009. aasta põhjast. Kuna 2009. aasta põhi oli ka neljas laine, siis järgmine korrektsioon (kui see on aste suurem 4) oleks selle laine sisse. Kui aga ülesse saaks valmis 5 lainet - siis võiks veel hullem langus tulla. Sellisel hetkel ei tahaks olla loodavates väikese tasuga indeksfondides (see on natuke, nagu praegu pakutaks taksoteenust ilma juhita - on ju odavam, sõitke, kui julgete).



















Selle graafikul langevad sinise ja selle sees oleva punase lugemise numbrid väga hästi kokku. Punase 5 lainet ongi sinise laine [3]., lõpuks sobib punane 2.000 tase. Detsembri alguses kirjutasin päevikusse, et punase (3) sees võiks olla pidevalt pikk. 9-ndal vaatasin, et mingi taseme pealt võiks tulla pööre ning detsembri futuuri asemel tuleks valida mõni uuem. Tulin siis välja. Loodan nüüd parema hinnaga sisse saada.
Ajast. Tulevikus on lainete numbrid vaid illustreerimaks hinnataset. Aega ei tasu nende järgi vaadata. Nädala lõpus tuli mul pähe mõte, et võib vaadata hinnatasemete lõikumist horisontaalsema kanaliga. Siis oleks ajaks (3) puhul 2017. aasta juuni ja [5] puhul 2018. aasta veebruar. Ei maksa aga kindel olla, et nii pikalt kanalis püsitakse - kui mitte varem, siis sinise 4 juures prognoosiks ma väljumist. 
Sisemise struktuurina on (3) sees olev 3 veel jälginud sobivalt standardtasemeid, lubab lõppu õiges kohas. Omakorda selle sees olev 4 (mis on just lõppemas) tuli aga minimaalselt allapoole oodatavast tasemest. Selle üle võib natuke muret tunda, kuid (kuigi see on matemaatiliselt ideaalses jaotuses võimalik) ei ole vast põhjust loota, et kõik neli taset üksteise sees ideaalselt tasemeid hoiavad.