Thursday, December 12, 2013

Kuhu õun kukub?

Eelmise neljapäeva börsikauplemise eelsel kauplemisel tegi Apple'i aktsia oma viimase tipu. Sattusin seda juhuslikult märkama. Olin juba mõnda aega tagasi vedanud nädalate graafiku selliseks:
Siin on eelmise aasta lõpust aprilli lõpuni langusele tõmmatud Fibonacci tasemed. Siis on joonistatud esimesele 3-lainelisele tõusule joonistatud roheline kast ja see sama suurelt kopeeritud järgnenud 3-lainelise languse lõpule. Selline seos, et suurest liikumisest korrigeeritakse kuldlõikeline 61,8%, ja et A=C on küllalt levinud.
Neljapäeva päeval vaataski vastu selline pilt graafikul. Kuna käisin juhuslikult samal ajal pangas ülekandeid tegemas, vaatasin, mida seal foorumis sellise asja kohta kirjutatakse. Postitus 1225. Kui lugeda natuke eestpoolt, siis on lauskiitmine: küll uus leping Hiinas, küll aktsiate tagasiostmine. Vägisi tuli meelde Elliott'i prohveti ja socionomics'i propageerija Prechter'i igal pool korratud tõde, et tippudega käib kaasas suur kiitmine ja säravad kiitvad pealkirjad. Ei saanud enda märgatud asja
kirjutamata jätta. Nagu Prechter'i jutu tõestuseks tuli foorumis sellisele arvamusele vaid miinuseid.
Praeguseks ongi Apple allapoole põrganud. Selline põrge on väga loomulik, sest isegi kui hiljem minnakse hinnaga edasi kõrgemale, ei minda üldjuhul kahe sellise taseme liitumisest esimese hooga läbi.
Nädalate graafik on mul kergelt ebatäpne, kuid päevade graafikult on näha, kui täpselt neljapäevase kauplemispäeva sisene tipp välja joonistub:


Vaadates seda pilti 23-tollise monitori pealt ei mahu tipu ja kasti ülemise joone vahele ühtegi pikselit. Matemaatiliselt arvestades jäi eelturul tehtud tipp küll paar dollarikümnendikku madalamaks, kui oleks sobinud A=C jaoks. Ma ei oska isegi öelda (oma väikese kogemusega), kas selline asi on oluline, ja kui, siis mismoodi.
Siin joonisel on lainete numeratsioon, mille järgi võiks lugeda aprillis lõppenud lainet 1-ks ja nüüd lõppenud lainet 2-ks, millele võiks järgneda 3. ja veel hoogsam laine alla. Kas aktsia, mis on ühel praeguse aja edukamal firmal, mille puhul spekuleeritakse, et vaba rahaga tehakse tagasioste, võib nii alla kukkuda? Võib ilmselt küll, aktsiate puhul on põhjaks 0. Praegu alanud "värin" indeksites annab ainult sellisele variandile tuge juurde.

Juba kevadel sai tõmmatud kuude graafikule järgmised tasemed:


Siin graafikul on Fibonacci ekslikult tõmmatud vaid kahe suure viimase tõusulaine peale. Kui see tõmmata kogu 5-lainelise tõusu peale, siis 61,8% tagasivajumist annaks enam-vähem (ei arvuta praegu üle) praegusest hinnast ca sama pika languse, kui toimus aprilli lõpuni.

Kui mõelda ainult niipalju, siis oleks nagu väga lihtne raha teenida. Kahjuks pole asjad tehnilises analüüsis kaugeltki nii ühesed. Lausa imetlusväärne on, kuidas need XIII sajandil kirja pandud numbrid suudavad samal ajal kokku sobida mitme erineva stsenaariumiga. Olen siin maininud enne, et üritan süveneda ühte skeemi, kuidas aktsiad (ja ka muud finantsvarad) eri tasemete vahel liiguvad. Seda skeemi nimetatakse Fibonacci Pinball'iks. Ei pretendeeri veel suureks selliste asjade spetsialistiks, palju on sel teemal veel lugemata ja kogemata, kuid panin mingi sellele teoorilae vastava stsenaariumi graafikule:


Nii imelik, kui see ka pole, siis kogu eelneva jutu ajal tulevikus suurt kukkumist lubavale stsenaariumile sobinud liikumine sobib ka väga hästi raamidesse, mille järgi oleks praegu toimunud ülespoole minevast suurest lainest 3 esimest osalainet. (Äkki ma saan millestki muidugi valesti aru.)

Mida aga teha selles olukorras reaalses kauplemises. A-B-C ja 1-2-3 eristamiseks oskan ma mõelda vaid MACD tugevusele - kui A-B-C puhul peaks see olema tugevam A kui C puhul (langev hoog), siis 5-lainelise puhul loetakse 3. lainet üldjuhul kõige suurema hooga laineks. Praegusel puhul on nii nädala kui päeva graafikul 1. laine tugevama MACD-ga kui 3. Kas see tähendab, et õige on siin teisena toodud graafikul olev A-B-C-stsenaarium?
Kui aga on õige viimasel graafikul toodud variant, et oleme praegu 4. laines, siis ka see on langus, mis peaks mingi aeg teise stsenaariumiga samas suunas liikuma. Selle graafiku alumine roheline joon on märgitud mul numbriga 4 - sinna kanti võiks langus tulla. Kui sellest edasi, siis see vähendaks tunduvalt 5-lainelise tõusu tõenäosust.

No comments:

Post a Comment