Friday, November 30, 2012

Korrektsiooni lõpp

Tänase (29. nov) õhtu seisuga on kõigi kolme põhiindeksi 1h graafikul MACD negative divergence - see tähendab suure tõenäosusega praeguse korrektsiooni lõppu. Novembri keskpaiga põhjas pidi vastavat signaali otsima 30min graafikutelt. Pööramist toetavad ka mitmed muud faktid: ees on pea kõigil ühe vana laine tipp, Nasdaq täitis langemisel tehtud gap'i jne. Küsimus on, et kas praegune tõus oli kogu korrektsioon ja langus läheb edasi või on tegemist vaid tõusu esimese laine lõpuga. Laineanalüütikud, keda loen, on kindlad, et novembri keskpaigani oli 1. laine alla, millele praegu peaks peale 2. lainet järgnema 3. laine. Vaatame - ka suvel oli nende kindel veendumus, et on tulemas mais olnud laine järg kuni lõpuks muutus ainukeseks versiooniks graafikul, et mai langus oli ise vaid korrektsioon.

Sunday, November 18, 2012

Korrektsiooni või isegi uue suure tõusu ootus




Eelmine postitus oli siin nimega "Kas BOND hakkab väsima?", DowJonesil ja S&P-l on (käis) RSI alla 30-e, SlowSTO on jõudmas indeksitel (jõudnud) alla 20-e jne.

Samas indeksite nädalate graafikutel on hooindikaatorid tegemas madalamat põhja kui juuni algul - see näitab isegi laine ülesse mineku puhul pikaajalise trendi nõrkust. Hoolimata BOND-i puhul viidatud signaalile on USA võlakirjade graafikud lainetena väga sarnased ideksite omadele - ka siin oleks siis oodata veel väike laine alla, millele võiks järgneda suurem korrektsioon ülespoole.

Allapoole liikumine on olnud väga tugev, erilist korrektsiooni selle sees pole olnud. Indeksite graafikul alates päevade graafikust suurematel pole märgata signaale tõusuks (tunni graafikul oli indeksitel näha lubadust korrektsiooniks neljapäeval, kuid see ei pruugi praegusest tõusust palju ülespoole minna). Tundide graafikul on S&P-l MACD, SlowSTO ja RSI lained seni veel langevate tippudega. Nasdaqil on aga SlowSTO ja RSI tipud juba kergelt tõusvad, ka põhjad.
SeekingAlpha's oli kirjutis, et Fedi bilanss tegi see nädal hüppe ülespoole, millist pole alates 2010-nda aasta algusest nähtud. See peab turule mingit mõju avaldama hakkama.

Minu arvamus on, et vähemalt kerge pidurdamisega luuakse graaafikule uus languse põhi (eelmise nädala põhja järel tipp ja siis madalam põhi). Selle uue põhja puhul võivad hoo indikaatorid hakata juba näitama eelmisest kõrgemaid põhju - seda tasub hakata pidama tõsisemaks ülespoole liikumise ohu signaaliks. Mingit pidi peaks üritama sellega kaasa "sõita", äkki algselt lühema perioodi graafikut jälgides. Muidu võib tekkida analoogne olukord nagu juuni algul, mil tekkis nn. väikene korrektsioon, mille pikkust arvati olevat päevades, kuid lõpuks kujunes selleks 4-kuuline tõusulaine. Enne uue laine algust ei maksa (mina vähemalt ei arva ennast oskavat) teha ennustusi, kas see on kerge korrektsioon või suur laine.
Vaadates (mina) otsa indeksite graafikutele võiks olla praegu käimas 3. alla tuleva laine 4. osalaine. Selle järgi võiks siis tulla veel väike 5. alla, millele järgneks natuke suurem 4. üles.  Kui lugeda 3. laineks seda, mis on tulnud oktoobri keskpaigast, siis see on päris pikk - seega ka korrektsioon temale ei pruugi väike tulla. Reegliks on, et 4. laine ei lähe 1. sisse, kuid see oleks sellise lugemise puhul oktoobri keskel.

Üheks võimalikuks teguriks võib muutuda ka erinevate pikemaajaliste trendide järgimise reeglite tingimuste täitmine. Üks õpetus on, et pikajalist positsiooni võiks võtta, kui 1 kuu EMA on üle 20 kuu EMA ja vastupidi (mina olen oma graaafikutel asendanud need 5EMA ja 13EMA - lõikumised pea samad, kuid edasi-tagasi võnkumise oht väiksem); sama õpetuse teine osa on, et pikk tasub olla kui päevade 50EMA on üle 100EMA. See viimane tingimus ei ole Nasdaq 100 puhul enam täidetud alates reedest. Teistel indeksitel oleks selleni veel natuke langeda vaja (või natuke aega).

Kõigile tundub, et EUR on pikemaajalises languse trendis. Hetkel kipub tulema USD indeksi korrektsioon alla. Samas on nädalate graafikul RSI vaid napilt üle 50. Minu arvates tähendab tõsine allapooleliikumine sellise RSI pealt, et praegune dollari tõus ei olnud trend vaid korrektsioon. Näeme.

Seega on pilt piisavalt segane, selgeid märke pole, kuid on oht, et need tulevad pea.

Friday, November 16, 2012

Kas BOND hakkab väsima?

Pimco BOND (graafiku link vasakul) näitab tänase õhtu päevade graafikul MACD divergence'i. Kas tõesti hakkab see võlakirjafond pöörama? Seni on ronitud 9 tegutsemiskuu jooksul usinalt tasapisi ülespoole ja tehtud 9 kuu jooksul +10% - peab ütlema, et võlakirjade kohta pole selline tootlus paha.
Ma arvan, et kohest vajumist siin ei tule - miinimum tehakse veel üks tipp, maksimumis saadakse nõrkusest üle.
Võlakirjad on iseenesest teema omaette. Kui veel paar kuud tagasi olid paljud karud (näiteks ka minu loetavad lainemehed), siis nüüd on hinna liikumine nagu näitamas, et yieldide tõusu nagu ei oleks tulemas. Samas lainete õpetajad ütlevad, et pööre tuleb alati siis, kui peaaegu kõik on juba vastassuunalise liikumise paati läinud (Seletus: kui kõik on pulliks hakanud ja juba aktsiaid ostnud, siis pole kusagilt enam uusi ostjaid juurde tulemas ja hind vajubki ära, võimendatuna endiste pullide müüma hakkamisest.).
Kas võlakirjades on midagi sellist tulemas?
USA riigi võlakirjad ei teinud küll sellist liikumist, mis oleks kinnitanud yieldide tõusutrendi algust, kuid samas ei kinnita midagi ka vastupidist (ja kui kaugele nad laskuda saavadki). Fiscal cliff on aga kummitamas ja aktsiate langus on ka päris äärmusesse jõudnud - varsti võib olla paras aeg vastassuunaliseks liikumiseks.

Tuesday, November 13, 2012

Sõit millegi vastu

Peale presidendivalimisi pani turg (S&P 500) hooga allapoole, kuni peatus neljapäeva õhtul nagu vastu seina. Graafikult, mille link on vasakul, on näha, et S&P langes vastu 200 päeva keskmist (200SMA või graafikul MA(200)). Seda suurust peetakse üldiselt oluliseks pullisuse-karususe piiriks. Eelmisel nädalal ütles üks analüütik, et 200 päeva keskmine on näitaja, mida jälgivad isegi tehnilist analüüsi mitte kasutavad kauplejad.
200 päeva keskmisest ei minda sageli üle tavalise liikumisega - sageli on sel tasemel pidurdumine, sageli gap. Kuna kaks teist indeksit on juba allpool, siis on küllalt suur tõenäosus, et ka S&P neile järgneb.
Teine huvitav "põrge" on Apple'i aktsial. See on suure turuväärtusega ettevõte, mille aktsia hind mõjutab tugevalt ka indeksite liikumist.
Päevade graafik:




































Siin graafikul pole ees mingit sellist joont, aktsia on libisenud juba mõnda aega mõnusalt Bollingeri Bandi  peal. Täna on aga juba neljas päev, mil ollakse nagu mingi taseme peal kinni.
Sageli on nii, et kui ühe ajaperioodi peal ei ole mingit olulist taset näha, siis see on mingil teisel ajaperioodil. Apple'i nädalate graafik:




































Kui võtsin selle graafiku ette ja panin peale esimesena tunduva Fibonacci jaotuse, siis paistis kohe, et pidurdumine toimus 50% peal. Nii oleks see nagu väga lihtne, kuid jaotuse alumise punkti oleks võinud siin graafikul võtta ka hoopis teise, samas on vaadeldavaid jaotusi isegi rohkem, kui siin näha. Seega ei pruugi selline asi alati kohe välja paista ja paljud kauplejad võivad asja hoopis teistmoodi vaadata.
Tegelikult ei tahtnud ma nädalate graafiku peal rääkida Fibonacci tasemetest, vaid Bollingeri Band'idest. Ülemisel päevade graafikul mainisin ma, et aktsia hind sõitis mõnusalt alumise joone peal - see on selline mõnus (kui soovida, siis jätkusuutlik) liikumine, mis võib pikalt jätkuda.
Bollingeri Band'idel on komme (nende matemaatikast tulenev) vertikaalsete liikumiste vahel (kogumiste ja jagamiste perioodidel) kokku tõmbuda. Siis, kui hakkab liikumine mingis suunas, lähevad nad jälle laiemaks - see võimaldab hinnal liikuda üles või alla ja mitte rikkuda matemaatilist tingimust, et 95% ajast on hind ülemise ja alumise joone vahel. Nii hakkas toimuma päevade graafikul septembri keskpaigas.
Väga loogiline on, et lühema ajaperioodi graafikul on kõik näitajad tundlikumad kui pikema ajaperioodi graafikul. Vaadates nüüd Apple'i nädala graafikut, siis seal on alumine roheline joon hakanud küll natuke langema, kuid ei jõudnud aktsia hinna eest ära. See sõitis sellest läbi ja põrkus tagasi. See ongi sein, mille vastu Apple'i aktsia "sõitis".
Praegusel graafikul on ees veel muidugi ka see näidatud Fibonacci tase, kuid ma olen tähele pannud (sageli valuutadel), et mingi kiire trendiv liikumine lühikese ajaühiku graafikul saab ootamatu lõpu, kui hind põrkub Bollingeri Band'ide vastu pikema ajaühiku graafikul. Sellise juhu kohta pole ilmselt lihtsat matemaatikat, kuid tunne ütleb, et Bollingeri Bandi  alumine või ülemine joon muutub takistuseks, kui temaga põrkumine tuleb peaaegu risti. Kui tema vastu minnakse laugelt, siis tekib analoogne pilt nagu siin toodud Apple'i päevade graafikul - hakatakse sõitma, toetudes alumisele või ülemisele joonele.
Seega, kui kaubelda mingi ajaperioodi graafikul, siis tasub silma peal hoida ka aste suuremal graafikul.

Wednesday, November 7, 2012

President valitud

Presidendivalimiste järgne päev, mil kõigi ennustajate järgi pidid turud tõusma ja volatiilsus langema. Mina eile veel lühike, turg liikus üles ja närv püsti. Juurdlesin eile, nagu iga õhtu, pikalt - tehniliselt sobis nagu veel lühike olek, kuigi kippus lubama peatset trendi muutumist. Aga mitte veel.
Täna toimus siis langus, mida mitme näitaja puhul lugesid telekanalid suurimaks sel aastal. Fiscal cliff tuli kauplejatele meelde. See tõestab veelkord lainemeeste väidet, et turg ei liigu uudiste järgi, vaid trendi pidi. Põhjus turu liikumiseks loetakse hiljem välja uudistest - täna oleks selleks sobinud sama hästi ka Romney võit.

SPX eelmise nädala võnge oli pidurdumine nädalate 18SMA peal, INDU kipub täna sulguma viimase indeksina päevade 200SMA peal, NDX käis täna päeva sees Fib viimase taseme (62,8% korrektsiooni septembri tipust juuni põhjani - ma arvan küll, et see pole korrektsioon, vaid trend) peal.