Tuesday, February 28, 2012

Suur rahavool Euroopast võib USA aktsiaturud alla tuua

Üldiselt tundub, et selle nädala keskel peale tulev LTRO raha viib kõigi varade hindasid üles. Aga kui sissetulev raha viib USA võlakirjade hinnad üles ja see omakorda tõmbab ka USA raha aktsiatest võlakirjadesse?
Kui lähipäevil  tuleb ka väike korreksioon, siis ei tahaks uskuda, et see veel selleaastane "suur langus" oleks. Suure tõenäosusega tullakse vähemalt samadele hinnatasemetele tagasi, enne kui mingi suurem langus tuleb. Siis võiks hakata juba ka mõtlema turu osas lühikeseks minemisele.

Monday, February 27, 2012

Kas EKP (ECB) raha mõjutab juba turge?

Selle kuu lõpuks saab pankadele kättesaadavaks LTRO teise osa raha. Prognoosid selle summa suuruse kohta on erinevad - alates paarisajast miljardist kuni üle triljoni euro. Igal juhul on see meeletu summa, mis mõjutab kogu maailma rahaturgu. Kuna hetkel on see planeeritutest viimane rahaeraldamine, siis on pankadel vajalik selles osaleda, et kindlustada võimalikult suures mahus endale odav raha järgnevate aastate jooksul. Kui hetkel ei kanaliseeru kogu see raha mujale, siis jõuab ülejääv osa maailma raha- ja kapitaliturgudele.
Tänane päev oli juba tekkinud mõjust ilmekas näide: tõusid võlakirjade hinnad (olulistest kõik peale Prantsusmaa), aktsiahinnad, samuti valuutad, kuhu eurost vaba raha välja võiks viia. Kui juba päris pika aja jooksul on olnud nii, et mingitel päevadel tõusevad nn. riskiste võlakirjade hinnad ja langevad väiksema riskiga võlakirjade hinnad (seda päeva on nimetud risk-on päevaks), samal päeval on tõusnud ka aktsiad. Teisel päeval poetakse riski eest peitu (nn. risk-off päev), siis tõusevad kindlamad võlakirjad, kindlad valuutad, langevad probleemsemate võlgnike võlakrjad, aktsiad jm. riskisem vara. Kui on päev, mil sellest tavapärasest "mustrist" kõrvale kaldutakse, siis on ilmselt midagi toimumas. Täna nii ilmselt oligi - püütakse juba paigutada vara, mille EKP paari päeva pärast turule paiskab.
Täna käis päeva sees ka S&P500 ära kõrgemal tasemel, kui ta jõudis eelmisel aastal. Turu ebakindlust näitab, et päeva lõpuks müüdi hinnad allapoole tagasi. Eks paistab, kas see vastupanutase suudab vastu panna ka sellele, kui EKP rahasüst päriselt kohale jõuab.

Saturday, February 25, 2012

Kuhu liigub euro?

Euro selle aasta alguses alganud väikene korrektsioon ähvardab muutuda tõsiseks tõusutrendiks. Mingid analüüsid väidavad, et eurot ootab ees tõus, tuues sellele põhjenduseks eurosse jäävate riikide majanduse tugevuse. See loogika on vähemalt praegusel hetkel raskelt jälgitav.
Igal juhul on lühiajaliselt ülessepoole liigutud. Tuleval nädalal tuleb turule siis uus LTRO raha. Kuidas see võiks mõjuda euro tugevusele? Peab hakkama mõtlema euro-dollari vahel toimuva liikumise peale. Ühelt poot tähendab lisaeurode turule tulek (praeguse seisu järgi viimane, mis tähendab, et targad pangad üritavad raha maksimaalselt saada, ka varuks), et tekib soov osa neist dollariteks vahetada ja seetõttu võis dollar tugevneda. Teiselt poolt tõstab lisaraha euroala varade hindu, mis võib ka USA-st odavneda ähvardavatest võlakirjadest raha siia tuua. Seega dollarit langetada. Küllaltki huvitavalt on euro nädalate graafik selle nädala lõpuks jõudnud ka enam-vähem Fibonacci tasemele. Et aga asi liiga lihtne ei tunduks, tuleb öelda, et nii dollar kui euro on pöördumised Fibonacci tasemetelt teinud neist esmalt läbi minnes (paar postitust tagasi pandud dollari graafik on selle nädala lõpuks kergelt tasemest läbi vajunud, see võib väga tõenäoliselt tähendada, et Fib taseme pealt tehti laine ülesse, nüüd liigutakse jälle alla; paistab, mida järgmine nädal toob). Võib-olla on see tingitud tasemete ebaõigest joonistamisest, kuid nii tundub.
Hetkel on euro nädalate graafik siis selline:

Saturday, February 11, 2012

ECRI WLI võib viidata langusele 2 kvartalis

ECRI WLI on üks paljuräägitud indikaatoreid, millest püütakse leida abi aktsiaturgude tuleviku liikumiste prognoosimisel. Mina isiklikult pole tasulist informatsiooni selle indikaatori kohta tellinud, kuid igasuguseid kirjutisi ja analüüse teema kohta on veebis palju. Pean tunnistama, et lõpuni ma asjast aru saanud ei ole ja ei oska öelda, kui palju ennustustes sisu näha. Pidevalt on jutt WRI languse lubamisest, kui samas aktsiaturg tõuseb. Üks kirjutis räägib, et WRI ja S&P500 liikumise vahel oleks nagu pooleaastane viiteaeg. Sellest tulenevalt võiks oodata turgude langust selle aasta II kvartalis.
Igal juhul huvitav lugemine. Ise ma kahtlustan küll juba ennast, et näen pidevalt igasuguseid signaale turu korrektsiooniks või tagasitõmbumiseks. Samas, paljud jutud, millest mõnele olen ma ka siin viidanud, ei ole ju minu kirjutatud ja välja mõeldud.

US dollar

Täna langesid turud ja tõusis dollar nagu Kreeka rahutuste pärast - ei usuta, et tuleb säästuotsus parlamendis.
Samas dollari indeks toetus juba mõned päevad Fibonacci taseme peale:
Nädala graafik toetub juba kaks nädalat 18 SMA peale. 
Äkki õige aeg dollaris pikaks minna? Vähemalt siis, kui ta üle 18SMA läheb.

Vastupanutasemed

Igal pool on palju räägitud, et tõusvad aktsiaindeksid püüavad pidevalt läbida erinevaid vastupanutasemeid. Üldjuhul on see raskem kui lihtsalt tõus. Tekib tõusuhoo peatumisi, korrektsioone ja ilmselt mingil hetkel ka suurem tagasivajumine.
Eile vaatasin Dow Jonesi IA graafikuid. Eile (9. veebruari) õhtuks oli DJ kuude graafik läbinud vastupanu joone, mis tulenes 2008. a. ja 2011.a. aprillikuude sulgemishindadest. Kirjutasin veel endale, et praegu on sulgemishind sellest vastupanust üle, kuid kuu pole veel lõppenud. Läks mööda üks päev ja graafik on juba selline:
Üllatav ja mõtlemapanev on, et DJ vajus just selle taseme alla. Samas on täna alles 10. kuupäev. Küsimus on: mis toimub kuu lõpuni? Kas jäädakse selle taseme alla või minnakse sellest teisel üritusel läbi.
Jaanuari lõpu väike korrektsioon käis päevasiseselt ära 18 päeva SMA tasemel. Ira Epstein räägib kogu aeg, et 18SMA-le (tema kasutatavate Bollingeri Bandide keskjoonele) tagasivajumine on tervendav edaspidist rallit silmas pidades.

Selle graafiku pealt on näha ka negatiivne divergence eelmise aasta aprilli ja praeguse veebruari seisu vahel Stochasticul ja RSI-l. Divergence on üldiselt üks paremaid trendi pööramise ennustamise vahendeid. Samas pole veebruar kaugeltki veel lõppenud ning kuu lõpuks võib olla hoopis teistsugune seis. Nii pika perioodi pealt ei ole endal mingit avamust, kas ja millise aja järel võiks divergence'i tulemus avalduda. Praeguse seisuga võib öelda, et negatiivne divergence on ka S&P500-l eelmise aasta veebruari ja praeguse veebruari seisu vahel - indeks ise on tõusnud, kuid Stochastic ja RSI on langenud.