Tuesday, September 29, 2009

Kulla võlu

Septembris kihutas kulla hind ca 5% ülesse, käies untsi eest üle 1000$ piiri (Vastavalt kulla ETF GLD üle 100$, kõrgeim 100.8$). See hinnapiir tundub olevat viimasel ajal piiriks, millest hind väga läbi tungida ei taha. Pikema perspektiivi prognoosides räägitakse untsi järgnevatest hindadest: 2000$, 3000$ ja 5000$.



Septembri liikumist võib võrrelda muude varade hinna tõusuga - turule tulev raha tõstab lihtsalt hindu. Kuna muude varade pealt on lühiajalise teenimise võimalus kiirem, siis läheb palju raha nendese.
Kulla osas on oluline ka reservide hoidmine kullas. Kindel kulla ostja on Hiina. Mõned väiksemad on aga kulda müünud, et saada raha ja samas turu likviidsust vähendada. Kindlasti ei ole Hiina läinud turule järgnevalt: meil on X summa raha ja selle eest me ostame kulda. Pigem on võetud hinnatase, mille pealt ollakse ostmas. Sellest tuleneb esimene minu arvamus: kulla hind ei ole allapoole paindlik. Mingist hinnast allpool on lihtsalt tugevad ostjad olemas.
Viimane aeg on kõikjal jutuks praeguse börsitõusu jätkusuutlikkus. Selge on, et majandus sellele vastavalt ülesse ei lähe, tegemist on vaid lisanduva rahaga valitsuse poolt ning erainvesteerijate sooviga veel rongile kaasa saada. Mingi hetk peab hinnatase kindlasti allapoole tulema, keegi ei tea vaid, millal. Küsimus: mida teeb kulla hind, kui aktsiaturg "ära kukub"? Teine minu arvamus: kulla hind tõuseb siis hüppeliselt. Mõlemad hinnad tõusid koos, kuna turule tuli uut raha. Kui aktsiate hinnatase kukub alla, siis aktsiatest väljub suur hulk raha, millest vähemalt osa jääb turule ja läheb kulda.
Sellest tulenevalt võib olla mõistlik pikaajalises perspektiivis mingi positsiooniga kullas. Nii on hea oodata turu kukkumise algust, kuna olles muude varadega lühikeses positsioonis, tuleb selle pealt pidevat kahjumit, mis võimalikku tulevast kasumit vähendab. Kullaga saab aga olla turu tõusuga kaasa liikumas (selle jaoks on hetkel muidugi probleem see 1000$ piir, millest turg ei taha väga kergelt läbi liikuda) ning võimaliku languse puhul ka aktsiaturuga vastassuunas liikuda.

Saturday, September 26, 2009

Riiklik petmine

Reedel tuli USA-s välja küllatki oluline näitaja "New Home Sales". Eelmisel kuul käidi juuli kohta välja 433 tuhat, see kuu tuli augusti kohta 429 tuhat. Sellest hoolimata saadi tõusuks 0,7%.
Kuidas see võimalik on? Lihtsalt. Uudise avaldamisel, kui on vaja kõhklevaid aktsiaturge stimuleerida ja tarbijat äratada, käiakse välja hetkel vajalik number, mille puhul saab öelda, et toimus kasv. Kuidas saab vastupidi ollagi, kui sotsialistist president igale uuele ostjale $8000 kingib.
Sellise skeemiga on võimalik iga kuu rääkida tõusust, kuigi tegelik number pidevalt langeb. See "ülevaatamine" on vaid peene tekstiga jutt, millele enam suurt tähelepanu ei pöörata. Patriootlik meedia vaatab sellest mööda.
Mis selles siis halba on? See on ju vaid vahend majanduse ergutamiseks. Halb on see, et sellega puhutakse majandusse vaid õhku sisse. Praeguse kriisi puhul on igal pool uuudiseid, kuidas sama töö saadakse teha ära palju vähemate inimestega. Kus olid nende firmade juhid "headel päevadel"? Need asjatud töötajad oleks võinud ju midagi kasulikku teha. Majanduse tipus poleks nende koondamine tähendanud neile ju ka töötuks jäämist, mis praegu kahjuks juhtub. Kriis on vajalik, et majandus tervikuna "peeglisse vaataks" ja ennast tervendaks. Nagu keegi on juba öelnud: "Selliste sammudega lastakse üks hea kriis raisku minna." Õnneks meie valitsus on europlaanide tõttu teise olukorda pandud.
Turule valetamisel on veel ka teine pool: ebaõiglus.
Selliste uudiste najal võidab keegi ja keegi kaotab palju miljardeid. Need, kes kaotavad, on ebaõigluse ohvrid. Kui USA-s keegi tegi lõpuni mitteausa investeerimisfondi, siis sai ta sel aastal karistuseks mitu "eluaegset". Kui, summana veelgi suuremate summmadega, pettusega tegeleb riik, siis on kõik OK.
Sellise jama tulemus on, et tuleb veelgi suurem majanduslik krahh. USA-st sõidab majandusjõuna mööda Hiina jne. Irooniline on, et veel hiljaaegu jahutati Hiinasse investeerijate soove sealse statistika mitteusaldusväärsusega.

Thursday, September 24, 2009

Languse proov

Eile õhtul tegid kauplemise viimasel tunnil USA börsid päris kõva languse. Ca 2 tundi enne päeva lõppu tuli Fed'ilt avaldus, mis oli sisuliselt see, mida turg ka ootas. Sõnum oli, et Fed hakkab vähe-haaval oma turu stimuleerimist vähendama. Seda ei tehta liiga kiiresti, et turgu mitte kahjustada. Oma pooleliolevate stimuleerimisprogrammide kohta öeldi, et need viiakse läbi pikemaajaliselt, vältides sellega nende mõju lõpust tulevat turu nõrkust. Intressid peaks püsima all veel pikka aega.
Algul hüppasid turud ülespoole, tehes aasta tippusid, siis tuli suur langus viimasel tunnil. Nüüd on küsimus: kas see oli suurema languse algus või lihtsalt allapoole võnkumine?
Öösel pole mingit suurt muutust toimunud, tundub, et keegi ei taha seisukohta võtta. Futuurid, millega pidevalt kaubeldakse (näiteks E-mini), on peale üles-alla kõikumist pea eilsetele sulgumishindadele tagasi jõudnud. Ilmselt oodatakse börsi avanemisel toimuvat, et sealt suund välja lugeda. Enne börsi avanemist tuleb veel natuke makroinfot. Kuidagi ei tahaks uskuda, et näiteks tööjõu infot praeguses väga murdumisohtlikus olukorras (viimaste kuude osas kõige murdumisohtlikum kindlasti) negatiivselt antakse. Kuid, kes teab: äkki eileõhtune allapoole kukkumine ei olnudki tingitud Fedi uudisest, vaid keegi teadis juba tänaseid makrouudiseid.
Täna Eesti foorumeid lugedes tuli välja, et Prantsusmaa võis sellele tõuke anda: tema andis hinnangu euro võimalikule nõrgenemisele, selle tõttu paratamatult tõusis USD Euro suhtes, selle tulemusena euros investeeringuid hindavatele investoritele läksid varad börsil kallimaks, kui sellest tuli mingi müügisurve, mis langes ajaliselt kokku Fedi uudisega, siis võisid USA turu osalised arvata, et nüüd hakkab asi langema ja sealt tuli müüjaid omakorda peale.
Minu arvates on uudistest primaarsem investorite psühholoogiline suhtumine turgu, mis liigub samuti nagu turg, ennetades turu liikumist. Kui mingil ajal loetakse igat uudist heaks, selle peale tuleb tõus, siis mingiks ajaks jõutakse olukorda, kus igat uudist kardetakse ja see võib viia langusele. Praegu oleme kindlasti jõudmas olukorda, kus iga uudis võib turu ära kukutada.

Wednesday, September 23, 2009

Intressi tõusu prognoosid

Praeguses maailmamajanduse seisus vaevavad kõik pead, mis majandusega edasi saab, kas väljumine kriisist on V, U, W, L või mõne muu tähe kujuline.
Lisaks muude majandusnumbrite muutumisele on erinevatel põhjustel paljudele investoritele oluline intressimäära tase.
Ühel minu lemmiksaidil on analüüs ja prognoos USD intressimäärade muutmise kohta.

Thursday, September 10, 2009

FED'i kontroll majandusmõtlemise üle

USA Föderaalreserv kasutab kõiki vahendeid, et dollarit ja turgu üleval hoida.
PhilstockWorld'is on juttu huvitavast artiklist, mis kirjutab mehhanismi, kuidas Fed majandusteoreetikute avalikkusesse minevaid seisukohti kontrollib.
PhilstockWorld on sait, mis üritab aktsiaturgude liikumisi lahti kirjutada ja ka ette ennustada. Mina sattusin tema lugejaks, kuna hiljuti liitis ta endaga Oxen Group'i. Selle saidi endine vedaja David Ristau on ka päris hea analüütik. Suvel panin ma tabelisse tema soovitused kauplemiseks ca kuu jooksul. Pannes hiljem kõrvale ka tegelikud aktsiahindade muutused, tuli tulemuseks, et 90-95% neist soovitustest olid edukad. Tasuta infona selline ennustuste täpsus on hämmastav. Lugeda tasub kindlasti, kui ka soovitusi ellu kohe ei rakenda.