FOMO -
fear of missing out.
Kartus "maha jääda".
See on üks seisund turul, milles turuosalised kardavad, et turg hakkab kuhugi suunas liikuma ja "jäädakse maha" (tulust ilma). Siin on sees sõna "hirm", kuid Elderi kahest põhilisesst, kuid kahjulikust emotsioonist, ahnus ja hirm, pean ma seda üheks ahnuse ilminguks. Kardetakse, et on hakanud suurem liikumine ja jäädakse sellest välja. Sõltub kindlasti inimese tegutsemislaadist, kuid üldiselt võib öelda, et ebakindlatesse positsioonidesse minek võib olla üksikutel juhtudel väga positiivse emotsionaalse tulemusega, kuid statistiliselt jääb selline tegevus "kinnitatud" liikumistesse sisenemistele alla.
Hetkel on arvamusi, et nii
equity, kui ka metallid on uues suuremas liikumislaines.
Ette öelduna: mina ei ole kindel veel kummaski. Ja kuigi inimlikud emotsioonid mõjutavad mindki, püüan neid kuidagi kontrollida.
Pole mõnda aega püüdnud eriti analüüse kirja panna. Aga praegu on huvitav koht. Tegelikult on turu seis äärmiselt ebaselge. Võimalike variante on palju ja oleme nende valimise vahel. Selles mõttes ebasoodne aeg millegi kirjutamiseks. Mida iganes ja kui palju variante kirja panna - turg suudab alati midagi veel juurde luua.
Alustaks veebruari lõpu seisuga.
Tegelikult eelmise aasta kevadega. Järgneval graafikul olev A ei olnud trendi suunas liikuva laine moodi. Mu poolt põhiliselt jälgitav analüüsimaja oli pikalt kindel, et ülesse on b-laine ((B) graafikul). Kui aga tõus venis ja venis, siis vähenes usk sellesse. Graafikutelt kadus isegi alternatiivina võimalus, et 2018. aasta põhjast minnakse veel seekord c-lainega allapoole. See ongi laineteooria taga olev psühholoogia: liikumised lähevad normaalsusest sellisesse äärmusesse, et viimanegi pöördesse uskuja kaotab oma usu.
Olles aga jõudnud veebruari lõppu. Laineteoreetikud lähtuvad väga palju sellest, et liikumised ei lõppe 3-lainelisena. Seega tipp ei olnud mingi laine lõpp, vaid b-laine.
Nädalate graafik oli veebruari lõpus selline:
Tõus 2018. aasta lõpust on päris selgelt 3-laineline. Elliott'i laineteooria järgi ei saa see olla liikumise lõpp. Saab olla 5-st 3-lisest koosnev lõpudiagonaal, kuid siin pole ka see eriti sobiv. Analüütikud, kes on sellega päris palju tegelenud, kinnitavad, et nad pole näinud seni ühtegi sellist liikumise lõppu. Loomulikult on alati võmalus, et selline asi tuleb esmakordselt ja tuleb erand ka Elliott'i teooria koha pealt. Aga ilmselt on põhjust arvata, et see pole kõige tõenäolisem variant.
Paneme aga kirja: esimene, ebatõenäoline variant: veebruaris tehti olulisem tipp, mis on näiteks graafiku ring-5 vastand. Alla tuldaks vähemalt alla 2016. a. (4) taseme, minimaalselt 0.618-0.764 2009. a. alanud tõusust.
Üks küllaltki ebatavaline asi on siin pildil aga igal juhul. See on nii kõrge (B)-laine. B-laine võib korrektsioonis küll minna kaugemale, kui korrektsiooni alustava a-laine algus. Selle on lausa eraldi nimetus:
running või
expanded flat. Üldiselt ei ole aga selles olukorras b-laine a-lainest pikem üle 1.382 korra. Seekord (pildil helesinine) tehti ära aga 1.618.
Mina olen enda jaoks mõelnud, et
expanded flat on märk sellest, et jõud trendi suunas on nii tugev, et b-laine, mis on idee järgi ainult korrektsioon a-lainele, on sellest pikem. Antud juhul tähendaks see, et indeksil on tugev sisemine jõud ülespoole, mis ka peale korrektsiooni lõppu avaldub. See tugev jõud võib olla kiirem liikumine või/ja kõrgemad fibonacci tasemed. Näeme.
Kas oli märke, et tõus ei ole ikkagi "õige" ja on languse oht?Selleks annavad alust paljud erinevad asjad. Olen neid jaganud põhiliselt Facebookis. Sageli kellegi Twitteris toodud graafikuid. Tooks välja ühe, millest on palju räägitud ja mis oli üks esimesi, mida ma vaatama hakkasin. Näiteks Stockcharts'is saab teha lihtsalt ka kahe näitaja suhete graafikuid.
Kui turg on selgelt trendimas, siis väiksemad aktsiad liiguvad kiiremini, kui suured aktsiad. Eespool toodud S & P 500 (kasutan mugavuse huvides siin üldiselt lühendit SPX) kirjeldab pigem suuri firmasid. Kuigi, nagu numbristki on näha, on seal sees 500 aktsiat, siis indeksi moodustamine kapitalisatsiooni järgi muudab seal oluliseks just väga suured aktsiad. Väiksemate ettevõtete liikumise hindamiseks kasutatakse sageli indeksit Russell 2000. Nagu näha, on siin juba palju suurem number. Mul on tehtud graafik selle indeksi ETF-i IWM baasil.
Pilt sama ajahetkeni, mis eelmisel graafikul:
Mis on kõige silmatorkavam asi, mis sellel graafikul eelmisega võrreldes silma hakkab?
SPX tegi selgelt uue tipu, IWM ei olnud 2018. a. tipuni veel jõudnud. Eelmisel sügisel toimus muidugi ka siin hoogne tõus ja uue sügava c-laine uskujad hakkasid vähehaaval kartma, et IWM liitub SPX-ga ja läheb sellest möödagi.
Oleme veebruari lõpus. Kas oli märke, et nüüd kukume?
Liikumise pikkuse ja trendi kestuse etteprognoosimine pole muidugi tark tegevus, kuid märgid olid.
Kõigepealt pöörde osas.
SPX päevade graafik samal hetkel.
Siin on märgitud MACD peale lahknevus, mis on modifikatsioon tüüpilisest MACD histogrami lahknevusest (nagu seda näiteks Elder kirjeldab). Ma nimetan seda MACDrt. Püüan sellest edaspidi pikemalt kirjutada nii siin, kui ka oma analüüsi meetodi lahtikirjutamiseks tehtud
Facebooki grupis. Kel huvi, soovitan liituda. Mingi hetk läheb see grupp kinniseks. Aga lühidalt selle lahknevuse mõttest: MACD histogram teeb lahknevuse hinnaga, samas on lahknevus ka MACD joonte osas, sobitatuna lainetesse. Joonte lahknevus näitab sobival ajaperioodil, et on tegemist viimase osalainega. Minu arust tuleb sellisena vähem valesignaale, kui Elderi reegli puhul.
Antud juhul siis näitas MACD (lisaks ka RSI lausa karjuvalt) lahknevust.
Langus oli muidugi päris kiirelt kiirenev. Teravalt turgu jälgiv kaupleja sai lühematel perioodidel hoogu jälgida ja stoppe tippude peale pannes lühikest positsiooni võtta. Tegelikult nii tihe liikumise jälgimine sobiks paremini juba automaatsele kauplemisele.
Kas langust saab tõlgendada ka trendina? Ja kas see oli sellisena nähtav enne suurt kukkumist?
Kunagine toorainete (futuuri)kauplemise legend
Richard Dennis, kes viis läbi ka Turtle'te eksperimendi (tõestuse?), kasutas nende õpilaste puhul kauplemisstrateegiat, mida kirjeldab järgmine graafik.
Dennis kirjutas ette, et üks sisenemise kriteerium on väljumine Donchian'i 20-päevasest kanalist.
Donchian oli
commodities'i-kauplemise (kasutan ise terminit futuurikauplemine, kuigi iga futuur ei ole tooraine ja ka iga tooraine ei ole kauplemisel tingimata futuur) pioneer. Ta kasutas
Donchian'i kanaleid, millele on baseerunud kõik suured trendikauplemise legendid. Trendikauplemise legendid tutvusid selle maailmaga üldiselt Donchian'i uudiskirja lugedes.
Eeltoodu graafikul on see kanal siis tumedam ala siniste joonte vahel. Signaal lühikeseks minekuks on märgitud väikese punase noolekesega alla. 24. veebruaril veel kanalist ei väljutud, vaid põrgati ülesse. 25-ndal vajuti läbi selle taseme - see on ka punane joon paremale välja.
Dennise tõlgenduses oli kanalist väljumisel kaks olulist filtrit.
Esimene oli, et eelmine sama signaali
trade oleks olnud kahjumlik - oli täidetud, punane ring, mille keskel on -.
Teine oli, et minnakse sisse vaid positsiooni trendi suunas. Selle kriteeriumiks oli tal 25EMA ja 350EMA lõikumine. Paksemad punane ja roheline lõikusid alles 16. märtsil. Seega see tingimus polnud täidetud.
Need pea 40 aastat vanad lihtsustatud reeglid on vahepeal halvemini töötanud. Olen enda jaoks aretanud lainetest (pigem lahknevustest - neid on kergem näiteks arvutile seletada) tulenevaid lisareegleid. Nagu eespool kirjutasin, olid lahknevused olemas. Seega trendikauplemise mõttes oli potentsiaal sisenemiseks olemas. Kõik sõltus konkreetse kaupleja reeglitest.
Sisenemine lühikeseks punasega ja Dennise väljumine rohelisega (DC10)) on siin graafikul näha. Pea 600 $.
Kus oleme praegu?
Langus läks hooga alla. Selle kolmandas osas pole selgeid korrektsioone ja pigem on see 5-laineline. Kuigi mindi välja 2.000 tasemeni. Selle lainega seoses on 3 põhilist varianti:
- Tegu oli 3-lainelise (C)-ga.
- Tegu oli vaid korrektsiooni A-lainega, millele järgneb praegu ülesse B-laine ja sellel järggneb viimane kukkumine C-lainega.
- Praegune tõus on (C) neljas osalaine ja tuleb alla veel viies, millel oleks ka sobivad lahknevused pika positsiooni kaalujatele.
Siin graafikul on mul pea jõutud (5)-ni. 0.764 on minimaalne fib, mis ring-c'ks sobiks. Väiksematel perioodidel oleks ilus, kui tehtaks veel natuke kõrgem tipp. Praegune koht on selline, et see tõus võis olla nii W4 kui ka b-laine.
Miks "oleks ilus", kui me veel allapoole tipu teeksime? Laineteoorias öeldakse, et neljas laine läheb üldjuhul aste väiksema neljanda laine sisse. See on nähe mu esimesel graafikul - allapoole 2015 tippu. Natuke jäi puudu. Aga ülespoole surutud turu puhul poleks see ka võimatu.
Mis on variandid tulevikuks?
1. Ring-4 on tehtud ja läheme ülesse ring-5 tegema. Kuna 5. laine võib olla põhimõtteliselt lõpudiagonaal, siis ei saa teha absoluutseid järeldusi, kui selle trendimise suunas on ka 3-sed osalained.
2. Lähimal ajal minnakse uue põhjani, mis võib olla nii eespool kirjeldatud 5. või C of (C).
3. Punktis 2 toodu järel ülesminekul pööratakse alla ja tehakse uus sügavam põhi. Siis oleks p. 2. toodud põhi alles A-laine.
Tahtsin tegelikult kirjutada veel pikemalt. Natuke ka sellest, millest lähtudes ühte või teist asja tõenäolisemaks pidada. Aga sai nagunii väga pikk jutt. Vaevalt keegi siiamaani lugenud on. Õige pea läheb futuuride turg lahti ja on näha, mis toimub. Iseenesest pole ime, kui futuurid kohe hooga alla tuleks. Samas siin eespool kirjutasin, et minu arust sobiks indeksil endal veel suts kõrgem tipp. See tähendaks, et futuurid peaks pea homse õhtuni midagi "toimetama" - siis mitte liiga ülesse minema ega mitte ära kukkuma. Vaatame.
Kui selles viimases lõigus toodu kohta küsimusi on, siis neid võib sinna FB gruppi kirja pannaja saab arutada. Siis tekib ka materjali, mida on inimestel kasulik lugeda.