Saturday, February 16, 2013

Kus me oleme?

Nädala kauplemine on läbi. USA turu kolmest suurest indeksist tõusis nädalaga S&P 500 natuke, kaks teist DJIA ja Nasdaq 100 langesid pisut. Euroalas on nii Saksamaa kui Prantsusmaa teinud madalamad tipud ja põhjad. Dow Jones World Stock Index käis veebruari algul juba languse nädala ajal kergelt üle 2011 keskpaiga tipu. Väga väikese mööndusega võib öelda, et see tõus võis olla 2. laine tipp.
Täiesti võimalik on, et kunagi hiljem öeldakse, et 2013 veebruari algul tehti pikemaajalised tipud.

USA turul on kõik indeksid näidanud langemise signaale vahelduva eduga juba detsembri algusest peale. Samas on ikka vähehaaval ülespoole liigutud. Eriti S&P, Nasdaq on pea samas kohas. Lainete analüütikud saadavad iga nädal mitu analüüsi, kus prognoositakse kadu USA indeksitele. Samad analüütikud on prognoosinud USA riigivõlakirjade tootluse kasvu. Nii on mingi aeg ka olnud. Need kaks asja aga omavahel kokku sobida ei tohiks - kui majanduses tekib tõus ja intressitasemed lähevad üles, siis ei oleks nagu mitte mingit põhjust indeksite kukkumiseks. Mind on see küsimus vaevanud juba üle poole aasta. Täna vaatasin otsa 10-aastatse võlakirjade nädala graafikule (kas nädala graafik pole selliste asjade trendi jälgimiseks üldse parem periood?). 2 asja: RSI on allpool korrektsiooni piiri põrganud ja SlowStochastic on samal ajal ülevalt allapoole lõikumas. Tekkis väga mõeldav stsenaarium - viimase poole aasta tõus on vaid kerge korrektsioon. Kes on öelnud, et tootlused alla selle 1,5% suurusjärgu minna ei saa? Mis on üldse USA valitsuse (mis on Obamacare ja muu raha kulutamise taga) võimalused? Ees on äkki Jaapani suurusjärkudesse minemine. Kõhklused on, et pidevalt laineid lugenud analüütikud on ilmselt turgu pikemalt ja paremini jälginud ning võiksid aimata paremini oodatavat suunda. Samas poleks see esimene eksimine (või siis ühe võimaliku variandi mitte välja toomine).

Saksamaa osas läksin kergelt lühikeseks natuke aega tagasi (nagu pea alati - liiga vara). Signaalid, mis viitasid langusele, ei valetanud, nii see on ka läinud. Küsimus on vaid, kui kauaks see nii on - kas langusest tuleb trend või on see vaid korrektsioon. Fundamentaal laia euroala majanduslanguse näol on selle neljapäeva statistika valguses ka järjekordset kinnitust leidnud. Miks Saksamaa? Lõuna riigid on juba pikemat aega päris all (Itaalia INE käis eelmise suve keskel alla 2009 põhja, ka sügise jooksul on tõus olnud väike). Prantsusmaa on olnud peale 2009 põhja tugevam (ca lõuna ja Saksamaa vahel korrektsiooni sügavuselt). Seega loogika oleks - et teha panus langusele, tuleb valida veel kõige kõrgem, isegi kui see tugevaim on. Kahtlus on muidugi, et eelmisest nädalast võib mingi aja jooksul kõige kiiremalt langeda Prantsusmaa.
Tunne, et tõus peale 2009 tõusu on vaid korrektsioon, süveneb kogu aeg. Itaalia on peale seda kuude graafikul saanud RSI vaid napilt üle 50, Hispaania 60 kanti. EWQ (Prantsusmaa) ca 60 kanti,  isegi EWG (Saksamaa) vaid ca 65 kanti. Samas on aeglase stohhastiku järgi käidud üleostetud piirkonnas mitmeid kordi.

No comments:

Post a Comment