Wednesday, October 6, 2010

Nafta hinnast

Tänasele mindi vastu, oodates naftavarude aruannet. Enne jooksis juba läbi, et need suurenevad prognoosidest rohkem - ca 10x rohkem kui eelmisel perioodil.
Natuke lihtsameelne oli oodata, et sellise uudise peale läheb nafta hind allapoole. Mul endalgi oli ühest nafta vertical'i likvideerimisest väike lühike positsioon naftas. Peale uudise väljatulekut käis väike võnge allapoole ja siis mindi üles edasi.
Mõtlesin, kuidas selle hinna liikumisega on ja jõudsin sellisele seletusele:

Varude suurenemine ei ole tingitud mitte ainult tarbimise väikesest mahust, vaid sellest, et kõik, kellel mingi vaba mahuti on, tahavad hoida dollari asemel naftat. Iseenesest tahetakse hoida mida iganes, aga mitte dollarit. Mõnel päeval olevat USA indeksid isegi hoolimata protsentides tõusust euros odavamaks läinud (seda peaks europõhine, ja muidugi ka muu, investor arvestama). Küsimus hinna prognoosimiseks on, millal mahutid (äkki võetakse jälle ka laevad lisaks) täis saavad, siis peaks jooksvad futuurid odavamaks minema. Samas pole ilmselt nafta säilitajate poolt müügisurvet tulemas, sest hoitakse varusid inflatsiooni vastu. Hinnalangus on ilmselt tulemas ka siis, kui USD tõusma hakkaks ja naftat selles kontekstis müüma hakataks.

Seega sotsialistlik USA valitsus on loonud olukorra, kus keegi ei taha omada dollarit, oma inimesed kaotavad oma varandusest kümneid protsente jne. Seda kõik selle nimel, et saaks paremaid töötuse ja GDP numbreid, selle abil äkki paremaid tulemusi valimistel.

No comments:

Post a Comment