Mida peaks siis investor tegema? Kui mingi asi on kuumaks läinud või tõotab seda lähitulevikus teha, siis oleks tobe sellest eemale hoida. Turud on praegu "peata", kõik nagu ootavad tõusu, kuid selgust selles pole. Veel esmaspäeval käis negatiivsete uudiste peale FAS pea 20% allapoole (reedese üle 9.5 pealt pea 8-ni), peale seda muidugi vaikne taastumine. Karta (või loota) on, et suvel veel selget tõususuunda ei võeta. Ilmselt kõigutakse teise kvartali tulemuste rütmis, kuid vaevalt need tervikuna nii positiivsed on, et turgu ülespoole keerata. ETF-dega peab aga lootma, et need veel elus püsivad. Vast ei ole ookeani taga veel ka nii sotsialistideks muututud, et neid päris järsult ära lõpetatakse, vast ikka mingi normaalne väljumise variant jääb - lõppude-lõpuks peaks ju nende väärtpaberite taga reaalse väärtusega vara olema.
Kirjutan siia infot ja seisukohti, mis satuvad algajale investeerijale ette ning võiksid laiemalt huvitavad olla. Seda võtta mõtlemisainena, mitte mingil juhul soovitusena mingeid investeeringuid teha. Kunagi hiljem võiks seda blogi päevikuna vaadata - mis mõtted kunagi olid, mis mõistlik tundus jne. Eks tagantjärele tarkus on alati see kõige suurem.
Tuesday, June 23, 2009
ETF-de kohal on vari
ETF (exchange traded funds)-de kohal on vari. Nad on muutunud nii populaarseks, et see hakkab neid endid ohtu seadma. Nende taga on miljardeid dollareid varasid, mis on juba märgatav osa varadest, millesse nad peaksid investeerima. Sõnavõtte on erinevaid, regulatsiooni pooldajad tahaksid piiranguid seada. See on ka osaliselt õige, sest ei pea eriti tark olema, et järeldada, et praegusest madalseisust peaksid mingi aja jooksul nii majandusharud, kui ka tooraine hinnad üles minema. Passiivne investor võib osta varasid, vahepeal närvi puhata ja aasta-paari pärast vaadata, palju investeering väärt on. Aktiivsed kauplejad saavad teha mõistlike kuludega tehinguid, mida nad fondide osakute ja toorainete endiga teha ei saaks. See lisab kaudselt ETF-de alusvaradele likviidsust ja võimendab hinna liikumist. Kui aktsiate hinna liikumine üles majanduse tõusufaasis on esmapilgul vaid tore - keegi saaks nagu rikkamaks, tõusevad ka indeksid, mille tõttu muutuvad tarbijad optimistlikumaks ja majandustõus ongi käes, siis näiteks toorainete puhul on asi vastupidine. Mugava instrumendiga tooraine hinnale panustajad tõstavadki selle tegevusega tooraine hinda, mis omakorda majanduse tegelikku tõusu pidurdab. Selle vastu astub aga suure tõenäosusega USSA valitsus. Arutelu on viimastel päevadel aktiivsemaks läinud, eks varsti on näha, kas see on vaid ajakirjanike igavus suvel või tuleb ka midagi poliitilist. Näiteks: http://247wallst.com/2009/06/23/more-reverse-splits-or-just-closure-possible-or-needed-fas-faz-uyg-bac-bhh-arba-iih-akam-vrsn-ung-uso-gld-sds-spy-nyx-ndaq/
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment