Thursday, December 8, 2016

Trendi jälgimine

Kui mõelda tagasi aasta või rohkema peale, siis ka meil Eestis on meedias levinud jutud turu peatsest kokkukukkumisest. Seda räägivad nii tuntud fondijuhid kui ka investeerimisfirmade portfellijuhid. Ettevaatlikkus on loomulikult ülepaisutatud turul kohane, kuid olukorras, kus indeksid on peale parajat tõusu (nt. Russell 2000 +11% ainult novembris - paljud meie pensionifondid aastas seda teenivad?) tunginud suure hooga ajaloolistele tippudele, on jäänud ka palju raha teenimata.
Tekib loomulik küsimus: kuidas maksimaalselt trendiga "sõita" ning seejuures võimalikult vähe "kõrvetada saada"?

Kuidas mina turul toimin (üritan toimida)?

Üritan leida päevade (või nädalate) pikkuseid algavaid laineid. Lühemaid üldjuhul mitte: päevasiseseid tehinguid otseselt ei otsi, kui mõni tuleb, siis pigem ikka ümbermõtlemise tulemusel peale pikemaks planeeritud positsiooni avamist. Mingil hetkel peaks hakkama päevasiseste tehingute otsimise peale rohkem mõtlema, sest korrektsioonide ajal on raske pikemaid trendivaid liikumisi leida.
Kui sisenemine on tehtud, siis peab trendi hoolega jälgima ning püüdma leida koha, kus on paras väljuda. Vajadusel vahepeal stop-e järgi tooma.

Kuidas trendi toimimist jälgida ja väljumiskohta otsida?

Trendide tugevuse hindamiseks on ka mitmeid (selleks loodud) indikaatoreid. Need baseeruvad ajaloolisel hinnal ja on seega paratamatult viivitusega reageerivad. Neist praegu ei kirjutaks.
Paneksin kirja ühe lihtsa põhimõtte, mille originaali üks minust palju targem inimene kinnises veebis kirjutas. Liikumise alguseks (sisenemiseks) on peas mingi tõenäoline lainete lugemine. Selle juures on olemas ka tasemed, millest hinna läbi liikudes muutub tõenäolisemaks mõni teine lugemine (või muutub meie esmane lugemine tõenäolisemaks). Põhimõtteliselt peamegi jälgima, et hind liiguks meile oodatud suunas meie poolt arvatava lugemise järgi. Kui hind liigub "valesti" (vale struktuur või tasemed), siis peame mõtlema, milline on hetke info alusel õige lugemine. Vajadusel valime teise esmase lugemise.
Väljumine toimub, kui meie lugemise trendiv struktuur on lõppemas või selle sees toimub korrektsioon (aga vahest ka trendisuunaline liikumine) valele poole "lubatud" tasemeid.  Jutt on väga lihtne, kuid selles meistriks saamiseks võib ilmselt kogu elu tööd teha. 

No comments:

Post a Comment