Monday, September 12, 2016

Turu seis

Eelmise nädala lõpus toimus siis järsk kukkumine turul. Nii equity'is kui ka väärismetallides. Meedia on täis pealkirju "maailma lõpust". Eks seegi võib tulla, kuid graafikutel olev põhistsenaarium seda küll ei ole.
Aktsiaturu iseloomustamiseks kasutan S&P 500. Näitan graafikul kõige tõenäolisemat stsenaariumi. Kui sellest hakatakse mingis osas kõrvale kalduma, alles siis on mõistlik hakata teisi kõige tõenäolisemaks pidama.

Kõige loomulikum põhja kohta oleks see roosa kast. Aabitsatarkus on, et see võiks olla 61.8%. Juuli alguses oli põhi natuke kõrgemal, seega on väga võimalik, et see saab toetuseks. Vahemik 50-61.8% on aga normaalne. Püsiv tugev allaminek 76.4% tasemelt oleks signaaliks, et see lugemine ei ole ilmselt õige.

Siin graafikul on sõit alla väga muljetavaldav. Kui aga võtta natuke suurem pilt, siis on asi teistmoodi. Päevade graafik aasta algusest (mille jooksul peavoolumeedia on pidevalt rääkinud turu kohesest krahhist):

Siin on praegu lugemine (1)-(2)-i-ii, millele järgneks üles iii of (3) - see on kõige intensiivsem osalaine 5-lise impulsslaine (1)....(5) sees. Kindlasti ei ole see koht, kus lühike olla. Kui on tingimata soov lühikest poolt kaubelda, siis selleks sobib aabitsatõena 60min graafiku peal toodud c. Vaja on vaid b tipp ära tabada või (mis kindlam) kaubelda c 3-ndat osalainet.

Väärismetalle esindama panen kulla päevade graafiku:

Siin graafikul on 2 lugemist: punane ja sinine alternatiivne. Vastavat värvi ka korrektsiooni jooned. Hetkel oleks põhiline punane. Oleme teel 2 juurde, mis ideaalis võik olla punane 61.8%, aga vabalt ka vähem. Kui selle jaotuse järgi alla 76.4%, siis on tõenäolisem sinine lugemine - et me oleme korrigeerumas (1)-e.
Aasta alguses pikka positsiooni läinutele (tean vähemalt ühte inimest, kes ei tegele põhitööna üldse finantsturgudega, kuid ostis kulda lähemalt, kui $10 ajaloolisest põhjast) pole ka sinine lugemine katastroof. Ise läksin sisse ja otsustasin, et enne (3) lõppu ei tee pikaajalise positsiooniga midagi, kui see just ei hakka näitama, et aasta algul polnud ajalooline põhi. Loogika oli lihtne - lugemine on lainete alguses segane, võimalik on palju variante. Olen ka siin kirjutanud lugemise muutumisest selle  aja jooksul. Praegu vaadates näen aga, et mingid signaalid, millest olen ka siin kirjutanud, näitasid olulisemaid pööramisi. Oleks rohkem pingutanud (rohkem jälginud, vajadusel ostnud-müünud), oleks olnud võimalik paremat tulemust teha ja korrektsiooni ajal närve puhata.


No comments:

Post a Comment