Wednesday, January 22, 2014

Lõpp selle lainega

Täna kell 12:40 stoppis mind välja EURUSD viimasest selle eelmise aasta lõpust allapoole tulnud laine sees tehtud trade'st. Nüüd ootame korrektsiooni (esimest lainet) - siis vaatan, mida oskan mõelda.

Friday, January 17, 2014

Võtsin euro positsiooni

16. jaanuari alguses ei pidanud meelerahu vastu ja läksin ühest korrektsiooni tipust (38,2%) lühikeseks. Hiljem mindi läbi 50% ja mindi veel ka pea 61,8%-ni. Kauplemispäeva lõpus võisid analüütikud täie tõsidusega öelda, et 3. laine algus pole üldse veel kindel, võib olla on käimas ka korrektsiooni b. Tegelikult on ääretult oluline, et maksimaalselt oleks käimas korrektsioon, mitte impulsslaine ülesse. Kattuvused ja lained on piisavalt imelikud, et seda (loodetavalt) korrektsiooniks pidada. Praeguste ridade kirjutamise ajal on euro tugevalt ülesse trügimas, mis tähendab, et minimaalselt pole korrektsioon üles veel päris läbi.

Wednesday, January 15, 2014

Sellesse lainesse ei läinud sisse

Nädala lõpus kirjutasin, et euro kipub suunda ülespoole võtma. Eile õhtul tundus pilt selline, et ülesse liikumine hakkas väsima - tehti uued tipud pea sama RSI tasemel. Panin oma päevikusse kirja, et hommikul peaks võimalust kukkumiseks hindama. Hommikuks oli aga järsk kukkumine toimunud.
Praegusel hetkel on veel nägemata, kas on ikkagi käimas 5. laine allapoole, mis 9. jaanuari põhjast allapoole läheb. On võimalik ka, et sellest põhjast alanud ülespoole korrektsioon on veel käimas.
Minu (väga pinnapealsel) lugemisel on võimalik ka, et 9. jaanuaril algas impulsslaine üles, mida praegu alla korrigeeritakse (korrigeeriti) - see variant kaotab võimalikkuse, kui minnakse allapoole 9. jaanuari põhjasid. Igal juhul oleks allapoole liikumise kinnitamiseks hea, kui RSI vajuks päevade graafikul allapoole toetustaset. Samas eilne tõus Bollingeri keskjooneni oli vastupanuks.

Sunday, January 12, 2014

Euro LANGUS ei alanud veel

Selle aasta algul liikus euro kolinal alla. Ise olin lühike eelmise aasta lõpust, vahepeal käisin positsioonist väljas. Eelmisel kolmapäeval hakkas allapoole minev laine imelikult käituma, õhtuks lubati Fed'i protokolle - seekord õnnestust aabitsatarkust täita ja selles olukorras positsioonis olekust loobuda. Läksin välja, mõttega, et hiljem lähen uuesti sisse, kui algab esimese 5. või päris kolmas laine (allapoole).
Kui vaadata aga praegu graafikule, siis on näha kaks ilmset asja:

  • nädala graafikul osutus toetuseks Bollingeri Bandide keskmine, millelt suunduti üles;
  • päevade graafikul oli RSI puhul toetuseks pulline toetustase - ca 40.
Ma arvan, et juba neist kahest asjast võib järeldada, et see allapoole kukkumine polnud veel suurem euro langus ning on väga tõenäoline, et tehakse uus tipp. Ise üritan lühemate lainete pealt leida soodsat hetke pika positsiooni jaoks, erinevalt eelpool mainitud soovist allapoole uus positsioon võtta.

Wednesday, January 1, 2014

Kuld on jälle toetuse peal

Vaatame kulla nädalate graafikut:






































2011. aasta tipust tuldi eelmise aasta suveni alla lainetega, mis sobiksid 3-3-5 pilti. Korrigeeriti ka 61,8% eelmisest suurest tõusust. Iseenesest sobis see suureks korrektsiooniks. Sellest loogikast lähtudes oleks võinud eelmisel suvel alata tõus, mis oleks viinud kulla hinna uutele kõrgustele. Juunist augusti lõpuni toimuv tõus oli aga küllaltki kindlalt 3-laineline - seega ei sobi see uue tõusu 1. laineks (mõnikord olen ma näinud analoogsetes olukordades "imelugemisi", millega välimuselt väga 3-laineline on 5-laineliseks loetud). Sealt on praegu tuldud alla ka 3 lainet ja GLD osas käidud juba allpool eelmise suve põhja. Samas kulla futuur seda veel teinud pole. Kui ka see allpool ära käiks, oleks kadunud igasugune võimalus eelmise suve keskel alanud tõusulainet 5-liseks esimeseks tõusulaineks lugeda.
Mis on aga minu arvamus hetkel? Suur rahatrükk on toimunud, kuid inflatsioonina pole see veel realiseerunud. Pigem on probleemiks surve krediidi kokkutõmbumiseks (deflatsiooniks), millele keskpangad igat pidi vastu püüavad olla. Lõpuks juhtub ikagi see, mis juhtuma peab - krediidi maht tõmbub kokku. Ja alles sealt võiks hakata uus kulla hinna tõusulaine.
Praegu tundub, et üks tõenäolisemaid variante on, et eelmisel suvel sai läbi korrektsiooni esimene osalaine (A) - nagu ka graafikul. Sellele järgneks 3-laineline korrektsioon (B) ning siis (C),  mis oleks kas 5-laineline või mingi keerulisem struktuur. Ühe sõnaga - hulgem üles-alla kattuvaid liikumisi. See pilt sobib ka loogiliselt finantsturgude pilti: ühelt poolt on palju katteta raha trükitud, mis otsib ostuobjekti, samas on ilmselt tulemas aktsiate osas korrektsioone, ka trükitud raha osas tuleb ilmselt kõikumisi - küll selle mahu kokkutõmbamisi, küll uuesti lõdvendamisi, ei saa välistada ka usalduse langemist riiklike võlakirjade suhtes, mis ei ole ka ühes suunas liikumine, vaid edasi-tagasi lainetamine.
(B) osas on oodata siis A-B-le (juunist praeguseni) järgneva C algamist (kui see juba pole alanud).  C võib tulla päris pikk tõus, seega pole sellega "sõidu" alustamisega kiire - pigem võiks oodata kinnitust laine struktuuris, et see liikumine on alanud. Kuna A-B on korrigeeruvad lained, siis pole neil ka seda piiri, et 2. laine ei korigeeri 1. lainet üle 100%. Täiesti võimalik on, et B pole veel lõpetanud ja langeb allapoole A algust. Kuigi see tase on olnud oluline vastupanu-toetuse tase juba alates 2009. aastast ning seega sellest läbiminek ei ole nii kerge.
Eelmisel suvel langes kulla hind eelmise tõusu algusest 38,2% tasemeni. See on iseenesest väga sobilik pikkus kogu korrektsioonile. Seepärast hakatigi ootama uut impulsslainet ülesse. Samas (ka ise olen märganud neid juhte) võib sellise korrektsiooni teha ka vaid A-laine korrektsioonist, millele järgneks veel B ja C. Kui eelmisest suvest oleks alanud suur tõusulaine, siis makrona oleks see tähendanud, et krediit ei jätkaks enam kokkutõmbumist ja trükitud raha mõjul algaks meeletu inflatsioon. Ilmselt see aga nii üheselt majanduses ei juhtu - võnkumisi edasi-tagasi on rohkem.