Olen aretanud Euroopa gaasi hindade graafikut. Seda ka sotsiaalmeedias avaldanud. Küllalt pikalt liikus see laine ja fibide järgi. Mis on väga imelik, sest kogu see analüüs baseerub statistikal. Mida aga Euroopas pole, see on turg ja maht (EL-i direktiiv iseenesest ei tekita turgu - selleks on vaja palju kauplejaid). Hetkel ütleb Yahoo Finance TTF (Euroopas oleva gaasi futuur) käibeks 85. Samal ajal Ameerikas oleva gaasi futuuri NG käive on 1000 (!) korda suurem. See on turg. Aga ka see on olnud ajaloos närviline.
Iseloomustamaks pilti, NG kuude graafik. Nii on see liikunud.
Suure tõenäosusega on see olnud üks korrigeeruv (see tähendab, et isegi mitte diagonaal) üles ja teine alla.
Selline muster on ka küllalt sobiv olukorda, kus vara hind liigub sesoonselt ja vastavalt investeeringute lainele üles-alla. Ma ei ole neid graafikuid pikema aja jooksul Elliott Wave'i teooria järgi analüüsinud. Seega ei või kinnitada, kui hästi Ameerika suurema mahuga futuur selle järgi on käitunud. Seal on kindlasti eeldused suure tehingute ja turuosaliste arvu tõttu.
Edasi?
Üks variant on kindlasti, et minnakse samamoodi kolmestega külje peale edasi. Kahe laine peale on kulutatud 30 aastat. Mitte miski ei takista võimaliku kolmnurga puhul järgnevale kolmele kaks korda rohkem aega kulutada. Sel juhul siis hind sumbuks keskosa poole (eelmiseid tippe ja põhju ei läbita).
Aga hüperinflatsioon? Selle variandiga sobiks, et oli 3-3 ja nüüd algas 5 üles. Kuna see 5 oleks kolmese viimane, siis selleks sobib lõpudiagonaal (ending diagonal). See võib olla küllalt suvalise struktuuriga.
Aga "lõpu"? See lõpp võib olla kiire, aga ka kümneid aastaid. Hüperinflatsioon ei ole ilmselt pikem.
Mis puutub aga NG futuur Euroopa maagaasi?
Seoses LNG äri arenguga on maailma eri piirkondade gaasiturud hinna osas mingil määral seotud. Loomulikult on teema tankerite arvus ja terminaalide võimsuses, kuid kui kusagil hind väga "ära sõitma" hakkab, siis tekib motivatsioon gaasi teise maailma otsa vedada.
Eelnevast tuleneb ja mulle ka tundub pildi põhjal, et NG ja TTF graafikud liiguvad edasi sarnaselt. Lühiajaliselt toimuvad liikumised natuke erinevalt, kuid nad ei saa väga eri suundades liikuda. Statistilisusest tulenevalt on NG graafik paremini analüüsitav.
NG puhul loeb mu lemmikanalüütik, et 20-ndast aastast tehti ülesse esimene laine (3-sena). Nüüd korrigeerutakse teises laines. On tehtud peaaegu 61.8%. See korrektsioon võib tulla muidugi sügavam (toorainetel meeldib lõppe venitada). Samas võib aga 5 of C juba käimas olla. Siis oleks põhjani ilmselt alla kuu aja.
Aga TTF. Eelmine kord, kui kirjutasin, siis mindi ülesse selge impulsiga. Imestasin, et neljas laine oli nii lühike. Tõus jäi aga selgelt 3-seks.
Tollal kirja pandud sinine (4) ei ole küllalt suure tõenäosusega õige. Teoreetiliselt saab (5) olla lõpudiagonaal (ending diagonal), mis koosneb ka kolmestest, kuid hetkel pole asi väga seda nägu.
Hetkel on graafikul veel (eelnevalt pandud) sinised numbrid, kuid tõin sisse ka alternatiivid.
Mis räägib selle vastu, et muster oleks analoogne Ameerika futuuriga? Kõrgem 3-ne tipp ei sobi laine lõpuks. Küll võib kõrgem 3-ne olla korrigeeriva laine b-laine. Seda sageli juhul, kui eelnev trendimine jäi lühikeseks. Equity'il on 3-nda 3-nda osalaine sobivaks kohakse 1.236. Vasakul sinistel fibidel mindigi selle vastu. Siis B of (4). Nüüd siis alla C, mis peaks jääma vahemikku 0.618-0.764. Kui päevas kaubeldakse alla 100 futuuri, siis pole struktuuri mõtet uurida.
Kui soovida impulssi, siis võiks praegune 0.764 pidama jääda.
Seega alternatiiv muutub nagu esmaseks lugemiseks. Uut alternatiivi polegi väga kerge leida. Laineteooria järgi oleks (3) 3-se tipp. Edasi alla 3-ne ja siis üles 3-sega. Kokku lõpudiagonaal.
Või pole mõtet üritada alla 100 futuuriga kauplemsipäevade pealt statistikat teha (Kahneman: väikeste arvude seadus). See maht on selline, et väga pingutades jätkuks isegi minu likviidsest varast, et nii suurt positsiooni võtta (see oleks küll ebamõistlik maksimaalne võimendus).